ARCHIWUM WYSTAW

„Prasa zakładowa NSZZ ››Solidarność‹‹ w latach 1980–1989”
20 maja 2017 – 31 sierpnia 2017

Wystawa (6 plansz) wypożyczona została ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Przedstawia rozwój tytułów prasy zakładowej jeszcze zanim powstał NSZZ ››Solidarność‹‹. Następne etapy to lato 1980, wygrane strajki otwierające czas karnawału, stan wojenny, podziemie, II połowa lat 80. XX wieku aż do ustanowienia listopada jako „miesiąca prasy zakładowej”.
Otwarcie ekspozycji odbyło się 3 grudnia 2010 roku w siedzibie SWS w Warszawie.


„Stan wojenny w Ursusie – 13-14 grudnia 1981” 

Ekspozycja przygotowana przez Fundację dla Ursusa.

W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. W pierwszych dniach stanu wojennego internowano ok. 5 tysięcy osób, które przetrzymywano w 49 ośrodkach odosobnienia na terenie całego kraju. Do miast skierowano oddziały pancerne i zmilitaryzowane, które umieszczono przy najważniejszych węzłach komunikacyjnych, trasach wylotowych, głównych skrzyżowaniach, gmachach urzędowych i dużych zakładach pracy. Zawieszono podstawowe prawa i wolności obywatelskie, wprowadzono tryb doraźny w sądach, zakazano strajków i demonstracji, milicja i wojsko mogły każdego legitymować i przeszukiwać. 14 grudnia część pracowników ZM „Ursus” rozpoczęła strajk okupacyjny. Władze nie były w stanie wpłynąć na protestujących, do pacyfikacji zostały wezwane oddziały ZOMO. Zatrzymano 61 osób i przewieziono ich na Komendę Milicji przy ul. Opaczewskiej, 17 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Kilkanaście plansz ukazuje zdjęcia z manifestacji w Warszawie, czołgi w Ursusie, oskarżonych opozycjonistów (także związanych z Ursusem).


„Tysiące warszawskich syrenek. Wystawa kolekcji Pana Leszka Białkowskiego”

14 maja 2022 – 30 września 2022

Plakietki, proporczyki, karty do gry, figurki, pocztówki, breloczki, a nawet zegary i zapalniczki. To wszystko w kształcie stołecznego symbolu – syrenki warszawskiej! Pokazany został fragment kilkutysięcznej kolekcji, jaką podarował nam kolekcjoner z Bródna – Pan Leszek Białkowski. Niezwykłą ekspozycję było można oglądać za darmo na 1. piętrze Domu Kultury „Portiernia”, tuż przy wejściu do Izby Tożsamości Ursusa. Inauguracja miała miejsce w Noc Muzeów 14 maja od godz. 18:00. Możliwość obejrzenia cennej Kolekcji została przedłużona do 30 września 2022.

Pan Leszek Białkowski – 90-latek – podarował Izbie Tożsamości Ursusa swoją bogatą kolekcję w ostatnim kwartale 2021 roku. Jego kolekcja, którą gromadził ponad 60 lat, liczy ponad 6 tys zbiorów!!! Wśród przedmiotów znajdziemy ponad 170 medali, rysunki dziecięce, pocztówki, breloczki do kluczy, butelki, rzeźby, płaskorzeźby, koszulki, koperty, wycinki prasowe, plakaty, opakowania po czekoladach, wizytówki, karty telefoniczne, zegary, noże do rozcinania papieru i wiele innych! Podobną Kolekcję, o wiele mniej liczną, zobaczymy tylko w Muzeum Warszawy!


„Ursus 2067”

25 listopada 2022 – 20 stycznia 2023

(…) Celem projektu było utrwalenie w materialnej formie osobistych wspomnień na temat kilku wybranych miejsc w Ursusie – uczestniczki i uczestnicy projektu zdecydowali, że miejscami tymi będą nieistniejąca Szkoła Podstawowa nr 1, po której nie zachował się już nawet budynek, również nieistniejąca (chociaż jej lokalizacja istnieje) Wytwórnia Wód Sodowych „U Gontarka” oraz ursuskie liceum (istnieje, ale zmieniło siedzibę, patrona i charakter). Wszystkie te miejsca były punktami powrotu do wspomnień, ale także bodźcami do refleksji nad tożsamością lokalną, opowiadaniem lokalności i tym, co ze znikającego Ursusa należy pozostawić kolejnym generacjom mieszkańców.


Tablice linii autobusowych, które w przeszłości jeździły po Ursusie” (dzięki współpracy z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie)

25 stycznia 2023 – 25 lutego 2023

Wystawa towarzysząca pierwszemu w Izbie wykładowi poświęconemu tematyce historii komunikacji publicznej w Ursusie. Ciekawostki przeplatane prezentacją z unikalnymi fotografiami przedstawił pasjonat komunikacji Pan Robert Sokołowski, związany z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie.

Poznaliśmy komunikacyjne dzieje obszaru dzisiejszego Ursusa od najstarszych średniowiecznych arterii
komunikacyjnych. W wieku pary i elektryczności wspomnimy o znaczeniu i wyglądzie ówczesnych
szlaków kolejowych naszego obszaru. Jaką rolę w komunikacji miejskiej odegrała produkcja Fabryki
„Ursus”? Czym w powojennych latach dojeżdżano z Ursusa i do Ursusa? Co zmieniło się w miejskiej
komunikacji po włączeniu Ursusa do Ochoty? Kto jeszcze pamięta linie 394, E-5 i ich trasy? Jak
zmieniał się tabor komunikacyjny? Czy zawsze działały w Ursusie 3 pętle autobusowe? Jakie mamy
realne szanse na metro?