CZASOWE

„Stan wojenny w Ursusie – 13-14 grudnia 1981” 

Ekspozycja przygotowana przez Fundację dla Ursusa.

W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. W pierwszych dniach stanu wojennego internowano ok. 5 tysięcy osób, które przetrzymywano w 49 ośrodkach odosobnienia na terenie całego kraju. Do miast skierowano oddziały pancerne i zmilitaryzowane, które umieszczono przy najważniejszych węzłach komunikacyjnych, trasach wylotowych, głównych skrzyżowaniach, gmachach urzędowych i dużych zakładach pracy. Zawieszono podstawowe prawa i wolności obywatelskie, wprowadzono tryb doraźny w sądach, zakazano strajków i demonstracji, milicja i wojsko mogły każdego legitymować i przeszukiwać. 14 grudnia część pracowników ZM „Ursus” rozpoczęła strajk okupacyjny. Władze nie były w stanie wpłynąć na protestujących, do pacyfikacji zostały wezwane oddziały ZOMO. Zatrzymano 61 osób i przewieziono ich na Komendę Milicji przy ul. Opaczewskiej, 17 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Kilkanaście plansz ukazuje zdjęcia z manifestacji w Warszawie, czołgi w Ursusie, oskarżonych opozycjonistów (także związanych z Ursusem).

 


Tysiące warszawskich syrenek. Wystawa kolekcji Pana Leszka Białkowskiego

14 maja 2022 – 30 września 2022

Plakietki, proporczyki, karty do gry, figurki, pocztówki, breloczki, a nawet zegary i zapalniczki. To wszystko w kształcie stołecznego symbolu – syrenki warszawskiej! Pokazany został fragment kilkutysięcznej kolekcji, jaką podarował nam kolekcjoner z Bródna – Pan Leszek Białkowski. Niezwykłą ekspozycję było można oglądać za darmo na 1. piętrze Domu Kultury „Portiernia”, tuż przy wejściu do Izby Tożsamości Ursusa. Inauguracja miała miejsce w Noc Muzeów 14 maja od godz. 18:00. Możliwość obejrzenia cennej Kolekcji została przedłużona do 30 września 2022.

Pan Leszek Białkowski – 90-latek – podarował Izbie Tożsamości Ursusa swoją bogatą kolekcję w ostatnim kwartale 2021 roku. Jego kolekcja, którą gromadził ponad 60 lat, liczy ponad 6 tys zbiorów!!! Wśród przedmiotów znajdziemy ponad 170 medali, rysunki dziecięce, pocztówki, breloczki do kluczy, butelki, rzeźby, płaskorzeźby, koszulki, koperty, wycinki prasowe, plakaty, opakowania po czekoladach, wizytówki, karty telefoniczne, zegary, noże do rozcinania papieru i wiele innych! Podobną Kolekcję, o wiele mniej liczną, zobaczymy tylko w Muzeum Warszawy!