FILMOTEKA

W tej zakładce prezentujemy filmy naszej produkcji o bogatej historii dzielnicy Ursus (od najnowszych do najstarszych). Linkujemy w tym miejscu także filmy, które mieliśmy przyjemność współtworzyć współpracując z różnymi instytucjami i organizacjami. Zapraszamy do oglądania

Część pierwsza wywiadu z byłym Dyrektorem Generalnym ZPC „Ursus”, Panem Wojciechem Ziółkiem. Zdecydowaliśmy się na ten filmowy cykl, aby pokazać funkcjonowanie tak wielkiej i znaczącej firmy znanej na całym świecie. Firmy, która w ub. roku ogłosiła upadłość. „Ursus” to nie tylko Solidarność i strajki robotnicze w 1976 roku. To rzesza fachowców, patenty, prototypy, produkty, organizacja pracy i wiele innych ciekawych aspektów, często dziś zapomnianych i pomijanych. Zapraszamy do obejrzenia!
data premiery: 6 marca 2023
scenariusz i prowadzenie: Agnieszka Gorzkowska
zdjęcia: Aleksander Brych
montaż i produkcja: Dom Kultury „Portiernia” i Izba Tożsamości Ursusa (filia OK „Arsus” w dzielnicy Ursus m. st. Warszawy)

Z okazji Narodowego Czytania 2020 oraz w ramach projektu Ochotnicy Warszawscy, Biblioteka Publiczna im. W.J. Grabskiego i Dom Kultury “Portiernia” zabawili się “Balladyną”. Pracownicy obu instytucji, wolontariusze, jak również Zarząd Dzielnicy Ursus przeczytali fragmenty “Balladyny” Juliusza Słowackiego. Wspólna zabawa słowem czytanym w pracy, w domach, ogrodach, w lesie, na urlopie, w Bibliotece.. – zbliżyła nas. Dzięki temu projektowi nie tylko powstał film, ale także uczestnicy rozsmakowali się w czytaniu klasyki polskiej.
data premiery: 5 września 2020
zdjęcia: wszyscy Czytający występujący w filmie
montaż i produkcja: Izba Tożsamości Ursusa (Dom Kultury „Portiernia”) oraz Biblioteka Publiczna im. W.J. Grabskiego

„Film jest opowieścią tych osób, które same się do nas zgłosiły i chciały opowiedzieć o „Arsusie”. (…) Cieszę się, że ktokolwiek, kto zobaczy ten film, będzie miał poczucie, że działy się tu cudowne rzeczy. Ktoś mógł grać koncert. Ktoś się gubił, ale i odnajdywał, a nawet potem zaczął tu pracę. Ktoś tu śpiewał. Ktoś inny pokazywał tu ważne filmy i sprowadzał fantastycznych, znanych ludzi. Ktoś, jak np. Poldek, odkrył tu swój talent. Dla Stefana ważne było działające kiedyś w tym miejscu muzeum i wciąż pragnie, aby znów powstało” – podsumowała filmowy owoc wielogodzinnych warsztatów Marzena Czuba – jedna z animatorek zaangażowanych w projekt realizowany wspólnie z mieszkańcami Dzielnicy Ursus. Krok, by zachować pamięć o kinie i historycznym budynku Ośrodka Kultury „Arsus”, został poczyniony. 
data premiery: 30 października 2019
Organizator: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna
Współorganizator: Ośrodek Kultury Arsus
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019