REALIZOWANE PROJEKTY

Wśród pomysłów wybranych do realizacji w czwartej edycji budżetu partycypacyjnego – na rok 2018 – znalazł się z pomocą 287 głosów (18,5%) projekt autorstwa Izby Tożsamości Ursusa: Izba Tożsamości Ursusa zaprasza: Śladami historii po dzielnicy Koszt zwycięskiego projektu to 10 030 zł.

Projekt zakładał 6 wycieczek z przewodnikami po wartościowych pod względem historii i kultury przemysłowej lokalizacjach w północnej części Ursusa. Projekt realizowany był także w Izbie Tożsamości Ursusa. Wycieczkom towarzyszyły konkursy z nagrodami.

RELACJE:

Osiedle Niedźwiadek [26 X 2019], Osiedle Niedźwiadek [27 X 2019]
Osiedle Gołąbki [16 i 17 XI 2019]
Tereny po d. Zakładach „Ursus”[30 XI i 1 XII 2019]
Relacja TVP Warszawa


Projekt „Wieczór sąsiedzki z kulturą” w ramach Inicjatywy Lokalnej

W ramach pierwszej w roku 2018 Inicjatywy lokalnej w Ursusie wspólnie z pomysłodawcami projektu „Wieczór sąsiedzki z kulturą” oraz Biblioteką Niedźwiadek (filią Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursus) całe rodziny, w szczególności dzieci chętne do składania modeli z papieru i tektury, wzięły w ogólnodostępnych zajęciach warsztatowych, które poprowadził pracownik z Izby Tożsamości Ursusa. Warsztaty nazywały się „Zrób sobie traktor”

RELACJE: „Zrób sobie traktor”, czyli podsumowanie warsztatów


Konkurs i flash mob „Kolory wolności” 

Konkurs i flash mob „Kolory Wolności” już za nami! W czerwcu 2019, we współpracy z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, spotkaliśmy się z Uczestnikami w Szkole Podstawowej nr 4. Najpierw odbył się test wiedzy z okresu od powstania NSZZ „Solidarność” do wyborów w czerwcu 1989, przygotowany przez Izbę Tożsamości Ursusa. Następnie na boisku szkolnym czekało na zebranych jeszcze kilka atrakcji.

RELACJE: Konkurs i flash mob „Kolory Wolności”


To jakby o nas był film – międzypokoleniowe warsztaty filmowe o Kinie Ursus

Od października 2019 roku braliśmy udział w międzypokoleniowych warsztatach, w ramach których nasze opowieści o dawnym Kinie Ursus złożyły się na fragment filmu pt. „Ursus – historia kina”. Użyczyliśmy również materiałów archiwalnych związanych z działalnością Kina

RELACJE: Międzypokoleniowe warsztaty filmowe

„Ursus – historia kina” – unikatowy film 

Relacja z premiery filmowej


30 tys. zł dla Domu Kultury „Portiernia” na rozwój Miejsca Aktywności Lokalnej

Na koniec 2019 roku otrzymaliśmy jako Dom Kultury „Portiernia” (filia Ośrodka Kultury „Arsus”) dotację na rozwój Miejsca Aktywności Lokalnej. Pozytywnie został oceniony nasz wniosek, nad którym pracowaliśmy wspólnie w październiku.

RELACJE: Działalność MAL „Portiernia”


Blisko 6 tys. zł z programu „Ochotnicy warszawscy”

Dzięki współpracy w maju 2020 roku z Biblioteką Publiczną im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, która zaprosiła Dom Kultury „Portiernia” oraz Izbę Tożsamości Ursusa do partnerstwa, otrzymaliśmy wspólnie 5 988 zł. Dzięki wygranej zrealizowaliśmy wspólnie z Biblioteką projekt „Balladyna”

RELACJE: Dzięki projektowi nie tylko powstał film – uczestnicy rozsmakowali się w czytaniu klasyki polskiej


Wspólny projekt „Dla Kombatanta” Fundacji Cultura Memoriae i Izby

We współpracy z Fundacją Cultura Memoriae nasza Izba przygotowała ponad godzinną prezentację o miejscach pamięci związanych z Powstaniem Warszawskim oraz II wojną światową. Wykład powstał w ramach spotkania „Ursus podczas okupacji w Powstaniu Warszawskim” z inicjatywy Fundacji Cultura Memoriae.

RELACJE: Realizacja projektu w Izbie


Udział w programie Narodowego Centrum Kultury: „Archi-przygody. Edycja 2023”

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór w lutym 2023 do kolejnej edycji programu Archi-przygody. A chętnych nie brakowało, ponieważ napłynęło ponad 150 zgłoszeń od przedszkoli, szkół oraz instytucji kultury z całej Polski. Do uczestnictwa w programie zakwalifikowanych zostało na podstawie odpowiedniej uzyskanej liczby punktów 40 placówek. Wśród nich nasza instytucja – Ośrodek Kultury Arsus!!! Realizacja odbyła się w Izbie Tożsamości Ursusa

RELACJE: Uroczyste zakończenie
8 spotkań już za nami
Rozpoczynamy realizację projektu