Przejażdżka zabytkowym Ikarusem, zwiedzanie pojazdu, a wykład wisienką na torcie [relacja]

Dzięki współpracy z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie oraz wiedzy Pana Roberta Sokołowskiego – pasjonata komunikacji – mieliśmy środę pełną niecodziennych atrakcji.

O 15:30 pod DK „Portiernia” zaparkował Ikarus 260.04 (rocznik 1982), którego od 10. lat nie spotkamy już w eksploatacji na stołecznych ulicach. Za szybą miał widoczną wysłużoną tabliczkę nr 194. Po kilkudziesięciu minutach i zapełnieniu się siedzeń rodzin z dziećmi (w tym rodzin, które wygrały nasz konkurs na przejazd) zabytkowy Ikarus ruszył w przejażdżkę po os. „Niedźwiadek” trasą, którą jeździł w przeszłości (przez ul. Keniga). Po drodze miał kilka przystanków i budził zainteresowanie i uśmiech przechodniów. W czasie wycieczki obecny w pojeździe Robert Sokołowski opowiadał anegdotki i ciekawostki o trasach autobusowych. Podróżnym przypominały się wcale nie tak odległe czasy: charakterystyczny dźwięk dzwonka zapowiadający zamykanie drzwi, intensywny zapach benzyny, siedzenia ze sztucznej skóry, nie istniejące już dziś kasowniki…

Przez ok. 2 godziny pod „Portiernię” przychodziły wycieczki z dziećmi, które z zaciekawieniem zwiedzały autobus. O godz. 18:00 blisko 40 osób wysłuchało w Izbie Tożsamości Ursusa bardzo szczegółowego wystąpienia Pana Roberta Sokołowskiego – pochodzącego z Ursusa pasjonata komunikacji miejskiej. Skomplikowane zmiany tras, obsługujące tabor zakłady, znikające linie, nazwy marek autobusowych – to wszystko Pan Robert ma w tzw. „małym palcu”. Atrakcją prelekcji była solidnie przygotowana prezentacja z unikalnymi fotografiami z obszaru dzisiejszego Ursusa. Autorem zdjęć wykonanych w ub. latach był również sam prelegent. Zobaczyliśmy, jak wyglądały dawne zajezdnie w Ursusie. Pojawiały się zdjęcia autobusów np. pod działającymi jeszcze ZPC „URSUS”. Ciekawie ujęty chronologicznie został związek rozwoju fabryki z rozwojem komunikacji. Wyświetlonych zostało wiele mapek z trasami.

Dzięki Klubowi Miłośników Komunikacji Miejskiej 6 gablot zostało przyozdobionych w dawne oryginalne tablice linii autobusowych obsługujących Ursus – prawdziwa gratka dla miłośników autobusów.

Dziękujemy serdecznie za obecność Gości, zwiedzających autobus oraz Klubowi Komunikacji Miejskiej i Panu Robertowi Sokołowskiemu za świetną współpracę!!!