Dzięki Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, które zrealizowało projekt/warsztaty/seminarium „Innowacje w edukacji o dziedzictwie kulturowym”, w miniony poniedziałek, 4 czerwca, przyjechało do nas 25 animatorów, edukatorek i muzealników z Polski, Mołdawii i Ukrainy.
️
️
Podczas 10-dniowego seminarium, dokładnie w 8. dniu, Uczestnicy zobaczyli, jak na przestrzeni ostatnich lat wygląda podnoszenie świadomości mieszkańców Dzielnicy Ursus na polu dziedzictwa, w tym także poprzemysłowego. Pokazaliśmy, jakie metody i działania sami wykorzystujemy, jak również jakie przedsięwzięcia nas inspirują i które również miały swoje miejsce w Dzielnicy Ursus dzięki kilkuletniemu Projekt Ursus (Zakłady) i Jaśmina Wójcik
Goście byli pod wrażeniem. Pokazaliśmy możliwości od tworzenia wystaw, po wykorzystywanie nowych technologii, łączenie technologii z mediami tradycyjnymi (aplikacje, filmy, VR), gry, warsztaty – plastyczne, modelarskie, choreograficzne – archiwum społeczne, petycję. Nie zapomnieliśmy pokazać różnych wydawnictw związanych z Ursusem – szczególnie trylogii historyka Jerzego Domżalskiego na temat dziejów Dzielnicy. Nie zabrakło spaceru tuż przy najstarszych zachowanych halach i pamiątkowego zdjęcia przy ostatnim punkcie zwiedzania: pomniku Czerwca ’76.
*Patronat honorowy Narodowe Centrum Kultury
*Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.
*Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
https://etnograficzna.pl/dziedzictwo/
Fot. Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna