Zwiedzanie w ramach 6. Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier 2018 [relacja]

Wczoraj podczas zorganizowanego przez Izbę wydarzenia Spacer „Ursus. Tajemnice dzielnicy” | WFKBB 2018 w ramach trwającego właśnie Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier oprowadzaliśmy chętne, zapisane osoby, także z niepełnosprawnością wzroku. Dla osób z niepełnoprawnością udział w kulturze ma szczególny charakter. Choć nadal w większości muzeów, galerii i wystaw nie można dotykać eksponatów (ma to swoje uzasadnienie), u nas wczoraj daliśmy tę możliwość „oglądania” poprzez dotyk oraz specjalnej opisowej narracji. Opisy mają ogromne znaczenie, bo pozwalają osobom z niepełnosprawnością wzroku na poznawanie sztuki, jak również budowanie własnych odczuć i przeżyć estetycznych, mimo iż opartych na subiektywnym opisie i prezentacji dzieła. Dziękujemy również za udział i pomoc przewodniczce osoby z niepełnosprawnością.


6. Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier 2018 organizowany przez Fundację Kultury bez Barier, Miasto Stołeczne Warszawa, STUDIO teatrgalerię, Bemowskie Centrum Kultury oraz Disney Polska odbywa się w dniach 28.09–7.10.2018 oraz 12 – 14.10.2018 w Warszawie i innych miastach w Polsce.

Patronat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób NIepełnosprawnych, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie