Polecamy: Historia Ursusa w gdańskich instytucjach kultury

Udając się Drogą do Wolności pod Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 szkoda nie przejść przez historyczną bramę Stoczni Gdańskiej. W krzyżówce ulic – Dyrekcyjnej, Odlewników, Narzędziowców itp. – przypominających nazewnictwo obszaru po terenach pofabrycznych Ursusa – stoi ceglana Sala BHP, gdzie 31 sierpnia 1980 roku Lech Wałęsa i wicepremier PRL i Mieczysław Jagielski podpisali najważniejsze z Porozumień Sierpniowych. Sala sąsiaduje z uroczyście
otwartym w 2014 roku Europejskim Centrum Solidarności. To, przede wszystkim, nagradzany i warty naśladowania przykład nowoczesnego upamiętnienia ważnych momentów w naszej historii.

Sala BHP mieści się w ceglanym budynku z XIX wieku, który w 2006 roku doczekał się remontu i aktualnie pełni rolę całorocznego centrum konferencyjno-wystawienniczego oraz muzeum. Właścicielem Sali jest NSZZ Solidarność. Na zwiedzających czeka wystawa Solidarność – Drogi do Porozumienia, która pokazuje historię i idee solidarnościowej walki o: wolność słowa i religii, praworządność, równość, wolność, godność pracy i prawo do organizowania się w obronie swoich praw. Ekspozycja rozmieszczona została w dwóch salach oddzielonych bufetem urządzonym w stylu nawiązującym do realiów robotniczego zakładu z czasów PRL. Odniesienie do Ursusa znajdziemy na tablicy, gdzie umieszczone zostały nazwiska wszystkich osób obecnych podczas obrad I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność w Gdańsku (wrzesień-październik 1981). Jednym z obecnych z Ursusa był Krzysztof Gołaszewski. Pełnił wówczas funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej „Solidarności” w Zakładach Mechanicznych „Ursus” i został do Gdańska delegowany jako przedstawiciel Regionu Mazowsze. Jego podpis znajduje się również napamiątkowej fladze z napisem „Solidarność” – wisi w Sali BHP. Kandydował w październiku 1981 do Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” (w głosowaniu otrzymał 182 głosy i nie wszedł do Komisji). Został internowany 14 października 1982 z powodu udziału w strajku w dniach 11-12 października 1982 w Zakładach Mechanicznych „Ursus”. Osadzono go w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka, skąd zwolniony został 22 listopada 1982. Wymieniony w „Wykazie alfabetycznym osób internowanych w okresie stanu wojennego”. W tamtym czasie kolportował podziemne wydawnictwa oraz utrzymywał kontakty z działaczami Solidarności. Wcześniej, w czerwcu 1976, współorganizował strajk robotniczy w Zakładach Mechanicznych „Ursus” w Warszawie przeciw podwyżce cen żywności.

Przychodząc do Europejskiego Centrum Solidarności – trzeba zarezerwować co najmniej kilka godzin, aby bardziej dokładnie zapoznać się z wystawą stałą, dedykowaną historii „Solidarności” i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wystawa zajmuje powierzchnię blisko trzech tysięcy metrów kw. pierwszego i drugiego piętra. Do prezentacji wykorzystane zostały tradycyjne metody ekspozycyjne, ale i najnowsze rozwiązania technologiczne. Zwiedzający zobaczą poza eksponatami historycznymi, projekcje przestrzenne i elektroniczne gdzie zgromadzone są fotografie, filmowe materiały archiwalne, dokumenty, mapy, biogramy, kalendaria, wycinki prasowe. Sylwetki działaczy z Ursusa W Sali B nie zabrakło ekspozycji na temat Czerwca ‘76. W jednym z wielu kiosków interaktywnych można obejrzeć materiały IPN dotyczące planu działań milicji i ZOMO, których celem była blokada strajkujących z Zakładów Mechanicznych „Ursus”. Można obejrzeć również kilkanaście fotografii ze strajków jak również film, w którym występują uczestnicy strajków z Ursusa, Radomia i Płocka. Pojawia się Emil Broniarek (pracownik Zakładów Mechanicznych Ursus; w czerwcu 1976 współorganizator protestu na Wydz. Montażu ZM Ursus; 1978-1981 współpracownik KSS KOR, kolporter niezależnego pisma „Robotnik”), Mirosław Chmielewski (w 1976 pracownik ursuskiej narzędziowni i uczestnik strajku, więziony), Jerzy Domżalski (historyk zajmujący się głównie dziejami Ursusa). W jednej z sal jest monitor ścienny połączony z interaktywnym kioskiem, który ma wbudowaną wyszukiwarkę strajków i protestów z całej Polski oraz działaczy. Znajdziemy tam biogramy takich działaczy z Ursusa, jak m.in. Stanisława Karpezo, Zbigniewa Janasa, Zbigniewa Bujaka, Benedykta Filody czy wymienionych już Emila Broniarka i Krzysztofa Gołaszewskiego.

 

Obszerny fragment tekstu naszego autorstwa pochodzi z najnowszego numeru dwutygodnika Mocne Strony NR 17(46)/2018 (ROK III) i można go pobrać stąd