Za nami skaning laserowy i wykonanie ortoobrazów elewacji ruin fabryki ciągników „Ursus”

Na przełomie maja i lipca 2020 roku firma VECTOR przeprowadziła skaning laserowy i opracowała ortoobrazy elewacji ruin fabryki ciągników Ursus.

Prace terenowe zajęły 2 dni. W tym czasie pozyskane zostały chmury punktów o gęstości 1cm na obiekcie i kilkaset zdjęć cyfrowych o rozdzielczości ok. 2mm.  – Największa trudnością, z jaką przyszło nam się zmierzyć przy tym zleceniu, była konieczność fotografowania elewacji ze stosunkowo bliskich odległości ze względu na zwartą zabudowę, zadrzewienia oraz ogrodzenie, miejscami znajdujące się zaledwie 1 metr od ścian budynku – przyznają pracownicy firmy.

W celu zapewnienia możliwie najlepszej geometrii bloku zdjęć, pomimo stosunkowo niewielkiej wysokości elewacji firma zdecydowała się na użycie drona. Dzięki temu zdjęcia dla ok. 250 metrów bieżących elewacji pozyskano w czasie krótszym niż 1 godzina. Docelowo dla zamawiającego wygenerowano ortoobrazy o rozdzielczości 2mm/piksel, które z pewnością są niezwykle przydatnym materiałem z punktu widzenia prac projektowych (adaptacja istniejącego obiektu) jak również konserwacji zabytków.

Źródło: www.skaning3d.com.pl