Stan wojenny w oczach bezpośrednich uczestników – zapraszamy na spotkanie

Stan wojenny dotknął wielu działaczy i pracowników Zakładów Mechanicznych „Ursus”. Internowano m. in. słynnego fotografa Ursusa – Ireneusza Barskiego, Stanisława Karpezo, Wojciecha Gilewskiego, Andrzeja Gorożankina. Otwarte spotkanie w Izbie Tożsamości Ursusa będzie okazją do osobistego spotkania i rozmowy z legendami i bohaterami lat 80., związanych z Dzielnicą Ursus. W imieniu Fundacji Dla Ursusa oraz Izby Tożsamości Ursusa serdecznie zapraszamy już 12 XII (środa), godz. 18:00 – Dom Kultury „Miś”, I piętro, sala widowiskowa, ul. Traktorzystów 20.

Tych, którzy uniknęli zatrzymań, poszukiwano listami gończymi. Wśród ukrywających się z Ursusa byli Zbigniew Bujak (przewodniczący Regionu Mazowsze, szef Tajnej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Ursusie), Zbigniew Janas (przewodniczący ZF NSZZ „Solidarność” w Z.M. Ursus) i Emil Broniarek (drukarz NOWEJ)

Pierwszą ulotkę wydrukowaną w Warszawie w odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego stworzono właśnie przez związanych z NSZZ „Solidarność” w Ursusie. Autorami byli: Emil Broniarek, Krzysztof i Mirosław Bertowscy oraz Tadeusz Wypych. To nie jedyna ciekawostka związana z czasem „Junty”.

Więcej na spotkaniu!

WSTĘP WOLNY!