Cykl lekcji związanych ze stanem wojennym w Ursusie

W bieżącym tygodniu odwiedziła nas grupa uczniów z LVI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Zaprezentowaliśmy materiały archiwalne związane ze stanem wojennym w Ursusie oraz najważniejsze wydarzenia i postaci związane z tamtym okresem.

Autentyczne ulotki podziemne „Junta precz”, kartki z okazji Dnia Kobiet rozdawane w stanie wojennym przez pracowników Z.M. „Ursus”, cegiełka na sztandar NSZZ „Solidarność”, prasa podziemna (także z obszaru Ursusa) – to tylko niektóre z archiwaliów, jakie można oglądać w Izbie Tożsamości Ursusa. Opowieść o ponad 500 dniach stanu wojennego urozmaicają tablice z unikatowymi zdjęciami i informacjami, m. in. działaczami „Solidarności” z Z.M. Ursus internowanymi 13 grudnia 1981 roku, zatrzymanymi po strajku w Zakładach 14 grudnia 1981 oraz internowanymi 13 maja 1982 a także po delegalizacji „Solidarności” 8 października 1982.

Wśród materiałów wzbogacających wiedzę Odwiedzających posiadamy również tablice z odbitkami listów gończych za opozyjonistami z Ursusa (i nie tylko), postanowienie o tymczasowym aresztowaniu i druk stanowiący o internowaniu.

Wyświetlona w międzyczasie została także prezentacja o konsekwencjach wprowadzenia stanu wojennego dla Polaków i uświadamiających niekonstytucyjność i łamane prawa człowieka. Za odwołaniem stanu wojennego interweniowali m. in. prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan, papież Jan Paweł II, ONZ. Spotkanie wzbogaciły też wspomnienia i pytania do młodzieży.

Następne spotkanie  z młodzieżą z Dzielnicy Ursus już 12 grudnia o 9:00 w Domu Kultury „Miś”.