Promocja nowej książki na temat dziejów Ursusa

W trakcie wydarzenia organizowanego przez Dzielnicę Ursus Piknik historyczny z okazji 100-lecia Niepodległości Polski odbedzie się promocja najnowszej książki autorstwa Jerzego Domżalskiego „Dzieje Ursusa w zarysie”. Spotkanie poprowadzi historyk dr Robert Gawkowski – start 29 września o godz. 14.00 w Parku Czechowickim. Wstęp wolny. Warto być, bo na uczestników promocji będą oczekiwały bezpłatne egzemplarze książki.

204 strony pasjonującej historii Ursusa od czasów neolitu (!), epoki żelaza, wieków średnich, czasów wsi (Gołąbek, Czechowic, Skoroszy i Szamot), po XIX i XX wiek wraz z rozwojem przemysłu, założenia na naszym terenie fabryki traktorów, narodzin osiedli, czasów okupacji i Powstania Warszawskiego, okresu samodzielnego miasta, zawiązania się i działań opozycji demokratycznej oraz… współczesną obecność Ursusa w Warszawie.

Dzięki książce Jerzego Domżalskiego poznajemy nie tylko mało znane fakty z historii Ursusa, ale też odkrywamy wielu ludzi, którzy tę historię tworzyli. Jest wśród nich – dla przykładu – okupacyjny wójt gminy Skorosze Władysław Godurkiewicz – inwalida z I wojny światowej, dziś prawie zupełnie zapomniany. Wsławił się tym, że – podczas II wojny światowej – potrafił złożyć pruski mundur, przypiąć do niego Żelazny Krzyż i tupiąc drewnianą nogą upomnieć się o Polaków słowami: „Macie mnie słuchać, bohatera spod Verdun!”. A Niemcy wychowani w pruskim drylu stawali przed wójtem gminy na baczność. W ten sposób Godurkiewicz uratował życie wielu Polakom od niechybnej śmierci.

Atutami najnowszej publikacji są unikalne fotografie, nigdy wcześniej nie pokazywane, a także mapy, np. fabryki „Ursus”.

To kolejna książka Jerzego Domżalskiego – historyka, dziennikarza, pracownika samorządu. Odznaczony m. in. Warszawską Syrenką za zasługi dla m. st. Warszawy, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, honorową odznaką „Za zasługi dla niepodległości 1956-1989.

Wydarzenie na portalu społecznościowym Facebook:
https://www.facebook.com/events/1169309059873856/