Wychodzimy do mieszkańców nowych osiedli. Integracja z historią przy ul. Posag 7 Panien

W piątkowe popołudnie, 21 września, wzięliśmy udział w pikniku integracyjnym „Poznaj swojego sąsiada”. Imprezę zorganizowała administracja nowego osiedla ROBYG, którego już 3 etap zasiedlają mieszkańcy z różnych rejonów Polski. Bloki wciąż powstają na terenach po Zakładach Mechanicznych „Ursus”. Wszystko przygotowaliśmy z myślą, aby zainteresować mieszkańców historią Dzielnicy Ursus, w której od niedawna mieszkają. Dużą ciekawostką okazała się informacja, że po sąsiedzku z osiedlem znajduje się prywatne Muzeum Ursusa z bogatymi eksponatami (w rękach Polskiego Holdingu Obronnego).

Już od godz. 16:00 na stoisku rozdawaliśmy ulotki reklamujące Izbę, ale i zbliżające się imprezy Ośrodka Kultury „Arsus”. Chętne osoby zostawiały swój adres e-mail – każdemu po imprezie przesłaliśmy plik PDF z książką dotyczącą Czerwca ’76: „Ursus. To tutaj wszystko się zaczęło”. Mieszkańcy mieli szansę zapoznać się z wybranymi wydawnictwami dotyczącymi historii Ursusa – głównie publikacjami historyka Jerzego Domżalskiego, ale i książkami wydanymi dzięki naszej Starszyźnie Harcerskiej. Przy okazji opowiadaliśmy o wydawanych tytułach prasowych i umożliwiliśmy każdemu wzięcie bieżącego numeru lokalnego dwutygodnika „Mocne Strony”.

Każdy nowy mieszkaniec miał szansę wykonać sobie button z symbolami nawiązującymi do historii Dzielnicy Ursus i istniejących tu Zakładów. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się herb Ursusa z lat. 70. XX wieku oraz okrągły pierwszy logotyp fabryki „Ursus” z napisem „P7P”. Przygotowane przez Izbę wzory graficzne idealnie wpasowały się w kontekst geograficzny – nowe osiedle otoczone jest m. in. ulicami Posag 7 Panien, Herbu Oksza. W pobliżu są takie ulice, jak Kazimierza Gierdziejewskiego, Traktorzystów, Hennela. Mieszkańcy zadali wiele pytań głównie o to, skąd takie nazwy. Uświadomiliśmy ich, że samo osiedle powstało w miejscu, gdzie w latach 70. XX wieku wybudowano tzw. „Ursus 2”, czyli część licencyjną po porozumieniu z brytyjską firmą „Massey Fergusonem”.

Na kocach pojawiła się plenerowa wystawka zdjęć historycznych autorstwa fotografa-legendy Ireneusza Barskiego. To reportaż z pracy z nieistniejących już tutaj Zakładach – wnętrza hal, robotnicy, wyprodukowane modele ciągników, wczasy w Popowie i kilkanaście innych ujęć.

Innymi atrakcjami na nowym osiedlu były: dmuchana zjeżdżalnia, zabawy z nagrodami z animatorkami, tuba konfetti, bańki mydlane, wata cukrowa. Dla wszystkich były rozdawane kiełbaski z grilla.