Poznaliśmy laureatów konkursu wiedzy o historii Dzielnicy Ursus [relacja]

29 listopada gościliśmy w DK „Portiernia” i naszej Izbie Członków Młodzieżowej Rady Dzielnicy Ursus, którzy wykazali się wspaniałą inicjatywą. Zorganizowali konkurs wiedzy o dziejach naszej Dzielnicy. Udało im się zdobyć na ten cel dofinansowanie od Samorządu Województwa Mazowieckiego, który po raz pierwszy w tym roku uruchomił wsparcie „Mazowsze dla młodzieży”. Wydarzenie wsparł również finansowo Urząd Dzielnicy Ursus.

Na wydarzenie zaproszeni zostali również Burmistrz Dzielnicy Ursus Bogdan Olesiński oraz jego Zastępca Kazimierz Sternik, Jerzy Domżalski – historyk i autor publikacji o naszej Dzielnicy; konsultant ds. pytań konkursowych – jak również pracownicy Urzędu Dzielnicy Ursus (Beata Derewońko, Wiesław Gińko, Waldemar Sokołowski) i nauczyciele ze szkół wraz z młodzieżowymi drużynami.

Po powitaniu wielkie brawa otrzymał Jerzy Domżalski. Wygłosił krótki wykład przybliżający dzieje Fabryki „Ursus” i jednoczesny rozwój przy niej miasta – najpierw Czechowic, później Ursusa. Burmistrz Dzielnicy przypomniał, że obecnie Ursus zamieszkuje ponad 60 tys. mieszkańców, a ich ilość zwiększy się nawet do 100 tys. Zarząd Dzielnicy zabiega o doprowadzenie metra do Ursusa, aby ułatwić komunikację z innymi częściami stolicy. Kazimierz Sternik przypomniał, gdzie mieścił się stadion, nim wybudowano OSiR (boisko mieściło się przy ul. Wojciechowskiego w okolicach nowego muralu 7 panien.). Trzeba było dojść tam przez przejazd kolejowy w okolicach dzisiejszej pętli autobusowej koło baru hinduskiego, ponieważ nie było jeszcze wiaduktu.

Przed konkursem młodzież układała pytania pracując m.in. w Izbie Tożsamości Ursusa i korzystając z wystawy stałej. Rozgrywki miały formę quizu. W 3. rundach eliminacyjnych rywalizowały ze sobą (po 2 grupy) czteroosobowe zespoły z SP 382, SP 381, SP 4, SP 2, SP 360, SP 14. Po przerwie ostatni etap wyłonił zwycięzców. Pytania miały różny stopień trudności, dotyczyły np. zmian nazewnictwa naszych ulic, asortymentu Fabryki „Ursus” w różnych latach działalności, naszych zabytków, nazw osiedli.

Na podium stanęli uczniowie SP 4 (III miejsce), SP 14 (II miejsce) oraz zwycięska drużyna z SP 382. O zwycięstwie zdecydował tylko jeden punkt. Każdy otrzymał gratulacje za dużą wiedzę i upominki, które wręczyli: Bożena Kuśmierek, Jerzy Domżalski oraz Agnieszka Gorzkowska. Specjalne podziękowania zostały skierowane także do wspierających konkurs pracowników Urzędu Dzielnicy Ursus: Beaty Derewońko, Katarzyny Cichockiej oraz Mateusza Muszyńskiego.

Po rozdaniu nagród Kierownik DK „Portiernia” Bożena Kuśmierek przypomniała, że przestrzeń naszego Domu Kultury jest zawsze otwarta na młodych. Poprosiła młodzież o pomysły, jakie zajęcia i inne aktywności mogłyby zostać zorganizowane w przyszłym roku właśnie z myślą o tej grupie wiekowej. Spotkanie przyniosło kilka inspiracji, które będziemy starali się wdrożyć do naszego programu działania.

Dziękujemy za konkursowy dzień pełen emocji i wrażeń