Spisano dzieje sportu w Ursusie

Niemal 3 lata przygotowań, gromadzenia materiałów do spisania dziejów sportu w Ursusie. I udało się! W sobotnie popołudnie, 7 IV,  w hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 381, mieszkańcy Ursusa mieli szansę spotkać się osobiście z twórcami wydanej przez Urząd Dzielnicy Ursus nowej monografii „Sportowe dzieje Ursusa” i otrzymać m. in. ksiażkę z autografem.

Wydarzenie poprowadził dziennikarz sportowy Jacek Kurowski podkreślając na początku: – Książka mówi o rzeczach zapomnianych albo dopiero odkrywanych. Panowie to wszystko dla państwa odkryli, we dwóch. To wielka sztuka odkrywać mały sport. Goście mieli okazję posłuchać wykładu dra Roberta Gawkowskiego – współautora „Sportowych dziejów Ursusa”. Warto dodać, że jest autorem również innych książek o sportowej tematyce, np. uhonorowanej nagrodą Varsaviana „Encyklopedii klubów sportowych Warszawy i okolicy w latach 1918-39”.  Podczas promocji nieobecny był drugi autor książki – Jacek Wiśniewski, który spisał dzieje Klubu Sportowego Ursus od połowy 1956 roku do czasów współczesnych. Gwiazdami spotkania okazali się również sportowcy – bohaterowie tamtych lat – rozpoznali siebie podczas spotkania na prezentowanych archiwalnych fotografiach. Na scenie zostali wystąpili: Barbara Kacprzak (dziś Sawicka) (złota medalistka na I mistrzostwach Świata w Akrobatyce Sportowej w Moskwie 1974 roku) oraz Zbigniew Hertel i Jerzy Nejman (opowiadali o awansie do II ligi w 1973 roku i emocjonującym meczu ze Spartą Zabrze rozegranym na oczach  blisko 5 tys. kibiców).

Dr Gawkowski w przystępny, interesujący sposób opowiedział o ciekawostkach związanych z historią sportu w dzielnicy posiłkując się prezentacją multimedialną z historycznymi zdjęciami oraz skanami archiwalnych map, wycinków prasowych. W „telegraficznym skrócie” posłuchać można było o 90-letniiej historii jednego z najbardziej zasłużonych w stolicy klubów. Co ważne, pierwszy klub RKS Ursus powstał w 1929 roku, czyli wcześniej o 6 lat, niż uważano. Od 1935 roku w podwarszawskich wówczas Czechowicach rywalizowały ze sobą Klub Sportowy Czechowice działający przy Fabryce Samochodów Państwowych Zakładów Inżynieryjnych oraz RKS Ursus. Od 1938 roku rozpoczęły się działania mające na celu połączenie dwóch działających na obszarze Czechowic klubów. Nawet dochodziło do sporów co do nazwy klubu. Zastanawiano się nad nazwą Czechur. Po 1945 funkcjonowała nazwa RKS Ursus, w czasach stalinizmu – Stal Ursus, a po odwilży ponownie RKS Ursus. Dr Robert Gawkowski opowiedział też o tym, że pierwsze barwy godła klubu – pomarańczowe i czarne – związane są z lewicą Piłsudskiego. Wspominał podczas wykładu o pierwszych, „egzotycznych” sekcjach klubowych, np. wodnej, wędkarskiej, a nawet dramatycznej (członkowie odgrywali przedstawienia!

 

Książka w przeważającej części skupia się na historii klubu i piłce nożnej. W mniejszym stopniu na innych dyscyplinach – akrobatyce sportowej, badmintonie, boksie, lekkoatletyce, kolarstwie, piłce ręcznej, podnoszeniu ciężarów. Atutami publikacji są fotografie, bogaty materiał źródłowy, jak również aneksy (zestawienie klubów i organizacji zajmujących się sportem w Dzielnicy Ursus oraz tabele z meczami ligowymi klubu w sezonach 1957-2016/2017). Warto podkreślić, że nie byłoby publikacji, gdyby nie chęć pomocy zaangażowanych osób, które podzieliły się swoimi wspomnieniami oraz materiałami i fotografiami z rodzinnych archiwów.