„Solidarność polsko-czechosłowacka” – nowa wystawa na budynku Ośrodka Kultury „ARSUS”

Na budynku Ośrodka Kultury „ARSUS” zawisła 31 sierpnia nowa wystawa przygotowana przez Fundację dla Ursusa we współpracy z Dom Spotkań z Historią i naszym OK. Podczas otwarcia obecni byli m. in. byli opozycjoniści związani z Ursusem – Zbigniew Janas, Zbigniew Bujak, Alicja Szot

Wystawa „Solidarność polsko-czechosłowacka” to opowieść o spotkaniach opozycjonistów Polski i Czechosłowacji. Pomysł narodził się w domu Václava Havla i jego żony Olgi w 1978 roku. We wrześniu 1981 roku powstała organizacja o nazwie „Solidarność polsko-czechosłowacka”.

W 1986 doszło do 3 spotkań na granicy (w Tatrach i Karkonoszach), w których uczestniczyli Z. Janas, M. Jasiński, P. Pospíchal, Janusz Onyszkiewicz i Petr Uhl. Po aresztowaniu w I 1987 P. Pospíchala SPCz ujawniła fakt swojego istnienia i zorganizowała wiele protestów, w których uczestniczyli przedstawiciele różnych nurtów polskiej opozycji…

Jakie były dalsze losy „Solidarności polsko-czechosłowackiej”? Unikalne fotografie wielkoformatowe i wiele więcej informacji przed Ośrodkiem Kultury „ARSUS”.