Żal, że szyk dawnych mundurów pracowników transportu zbiorowego odchodzi w niepamięć [relacja]

W piątek, 17 marca, na widowni zasiedli miłośnicy historii komunikacji miejskiej. Wśród nich także byli i obecni kierowcy autobusów. Przyciągnęła ich prelekcja Włodzimierza Winka – jedynego w tej chwili badacza historii pracowników warszawskiej komunikacji publicznej

Spotkanie opierało się na ciekawej prezentacji multimedialnej autorstwa Włodzimierza Winka. Przedstawił on, z czego składa się mundur. Prześledził wygląd tego ubioru od połowy XIX wieku, czyli od momentu powstania publicznego transportu. Elementy munduru były ściśle powiązane z uwarunkowaniami politycznymi – najpierw wzorowały się na strojach zaborców. Później np. pod wpływem odzyskania niepodległości modne stały się czapki maciejówki na cześć Marszałka. Najstarsze mundury nie przetrwały do naszych czasów i ich kolor odtwarza się dziś na podstawie informacji prasowych jak również zdjęć.

Drugi gość spotkania – Aleksander Choromański – popularyzator dziejów komunikacji miejskiej, pracownik MZA – opowiadał o kopii munduru z XIX wieku (miał go na sobie). Szczegółowo omawiał część prywatnej kolekcji, którą zabrał ze sobą. To kilka czapek – kopii stanowiących niegdyś element munduru, który znacznie różnił się w zależności od kwalifikacji i szczebla zatrudnienia w transporcie zbiorowym. Nasi goście nawiązali również do współczesnych trendów w ubiorze ptz oraz do obowiązujących regulaminów i kar za nieprzepisowy strój do pracy.

Atrakcją spotkania była obecność Sklepu Przystanek – można było zaopatrzyć się w 2 książki autorstwa Włodzimierza Winka: „Trambusowa mundurologia” oraz „Warszawskie trolejbusy. W sprzedaży były również magnesy, czapki, szaliki, skarpetki. Dzięki uprzejmości Sklepu Przystanek część środków ze sprzedaży trafi jako darowizna na cele kulturalne dla Ośrodka Kultury „Arsus”.

Dziękujemy naszym Prowadzącym oraz Gościom i Pracownikom Sklepu Przystanek za udany wieczór