Ursus z nowym „Rondem Wallów”

Rondo Wallów

20 października miała miejsce uroczystość nadania nazwy „Rondo Wallów” skrzyżowaniu ul. Starodęby i gen. Feliksa Sławoja Składkowskiego w Dzielnicy Ursus. Nadanie nazwy „Rondo Wallów” wpisuje się w tradycję nazewnictwa odzwierciedlającego lokalną historię Ursusa

Na terenie dzielnicy istnieją nazwy – Park Hassów, Park Achera, Rondo Tadeusza Kiffera. Nazwa „Rondo Wallów” będzie kontynuacją tego zwyczaju. Na temat historii rodziny Wallów zorganizowano w 2013 roku wystawę plenerową z cyklu „Rody Ursusa” – którą Urząd Dzielnicy Ursus wypożyczył także Izbie Tożsamości – ponownie została wyeksponowana podczas piątkowej uroczystości.

Podczas uroczystości zabrała głos burmistrz Urszula Kierzkowska oraz przedstawiciele rodziny. Odsłonięto pamiątkową tabliczkę. Zgromadzona rodzina i licznio goście zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie oraz zwiedzili wystawę „Rody Ursusa – Wallowie”

Wallowie – niemieccy koloniści – osiedlili się w Ursusie w 1862 roku. Krystyna i Michał Wallowie zakupili od Jana Krysta za 8100 rubli w srebrze folwark ze stawem w Skoroszach – położony pomiędzy dzisiejszymi ulicami Rakietników i Tomcia Palucha. Gospodarstwo przez 50 lat było w rękach Wallów. Staw służył początkowo do pojeniu bydła, a z czasem stał się miejscem rekreacji dla mieszkańców Ursusa.

Teobald Wall urodzony w 1897 r. w Opaczy Kolonia, należącej wówczas do gminy Skorosze, w latach 1918 -1920 walczył u boku marszałka Józefa Piłsudskiego. Michał Wall, ur. w 1900 r. wraz z żoną pobudował dom w Opaczy Kolonia. Za udział w Bitwie Warszawskiej został odznaczony” Krzyżem za udział w wojnie1918-1921”. Czesław Wall, członek VI Rejonu ‚Helenów’ Armii Krajowej, wraz z odziałem brał udział w przygotowaniach do wybuchu Powstania Warszawskiego. W Powstaniu zginął w inny członek VI Rejonu ‘Helenów’ AK z rodziny Wall, 17-letni Stanisław.

Tadeusz Wall pseudonim „Michał Góra” żołnierz Armii Krajowej – batalionu „Miotła”, uczestnik Powstania Warszawskiego, przeszedł szlak bojowy z dzielnicy Wola na Stare Miasto. Ciężko ranny, wyleczony został przez znanego lekarza Jerzego Włoczewskiego pseudonim „Mazur”, również mieszkańca Ursusa. Za udział w walkach z hitlerowskim okupantem w latach 1939-1945 został odznaczony Krzyżem Walecznych, a w 1999 r. Burmistrz Gminy Ursus Henryk Linowski złożył na piśmie podziękowania za jego patriotyczną postawę.