Spacer, wystawa plenerowa, model lokomotywy, cenny podarunek dla Izby i kreatywne atrakcje podczas ostatniego Pikniku Czerwiec ’76 [relacja]

48 lat buntu. Jak co roku hucznie obchodziliśmy wydarzenia z czerwca 1976. Piknik historyczny zorganizowany przez Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy obfitował w moc atrakcji i ważnych momentów. Uświetniliśmy to wydarzenie obecnością organizując stanowisko jako Dom Kultury „Portiernia”

Jednym z ważnych momentów wydarzenia było wręczenie statuetek uczestnikom strajków w czerwcu 1976 przez władze Dzielnicy Ursus oraz przy okazji uroczyste przekazanie cennego eksponatu do Izby Tożsamości Ursusa. Jedna z Uczestniczek strajku – Pani Alicja, wówczas dziewiętnastolatka – przekazała drewnianą okładkę segregatora, ręcznie wykonaną i ozdobioną przez pracownika ZPC „Ursus”. Sama otrzymała ją już bez zawartości. Segregator powstał w okresie powstawania części licencyjnej Zakładów. Będzie pokazywany na wystawie stałej. Serdecznie dziękujemy Pani Alicji za przekazanie daru.

Uczestnicy strajku w czerwcu 1976 ze statuetkami od władz Dzielnicy Ursus oraz cenny eksponat dla Izby na rękach pracowniczki DK „Portiernia”

Spod Urzędu Dzielnicy Ursus wyruszył spacer trwający ponad godzinę. Podczas spaceru wraz z przewodniczką Agnieszką Gorzkowską z Izby Uczestnicy odwiedzili różne lokalizacje związane z protestami. Wysłuchali opowieści, gdzie zorganizowano strajk i gdzie odbyły się największe zgromadzenia. Poznali rolę, jaką odegrały budynki Urzędu Dzielnicy oraz przychodnia zakładowa. Opowiedzieliśmy także o Pomniku Robotników Czerwca 1976 roku i okolicznościach nadania nazwy „Plac Czerwca 1976 roku”. Przedstawiliśmy sylwetki wybranych osób biorących udział w strajku. W II części spaceru pod dawną komendą MO słuchacze dowiedzieli się o pacyfikacji strajkujących przez ZOMO, gdzie ukrywali się strajkujący i jakie były ich losy. Przy okazji opowiedzieliśmy o sztuce street artu poświęconej Czerwcowi 1976 roku.

Przy naszym stoisku rozdawaliśmy okolicznościowe autorskie przypinki, zapraszaliśmy najmłodszych na spędzenie kreatywnych chwil w naszym kąciku plastycznym, a dzięki uprzejmości i współpracy ze Związkiem Zawodowym Maszynistów – zaprosiliśmy na quiz historyczny nawiązujący do wydarzeń z 1976 roku, w którym można było wygrać bezpłatne bilety do symulatora lokomotywy. Dzień rozpoczęliśmy od spaceru historycznego śladami wydarzeń Czerwca’ 76, którego uczestnicy przeszli spod Urzędu Dzielnicy Ursus aż do muralu w Parku Czechowickim. Na stanowisku prezentowaliśmy także model pociągu ze słynną lokomotywą EP 05-22, bohaterką strajków robotniczych w Ursusie. Do dyspozycji Uczestników udostępniliśmy wystawę Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu przybliżającą historię tego eksponatu. Na scenie zaprezentowali się uczestnicy zajęć śpiewu solowego pod kier. Macieja Włodowskiego oraz członkowie Grupy Musicalowej „Phanasia” pod kier. Magdaleny Dydo-Włodowskiej. Dziękujemy za liczną obecność!


SPECJALNE PODZIĘKOWANIA DLA:
– Pana Grzegorza Moc – Skarbnika Rady Krajowej ze Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce oraz współpracującego Daniela Krajewskiego, którzy do naszej wystawy plenerowej wypożyczyli model lokomotywy EP05-23 ze składem pasażerskim z lat 70. w skali H0
– głównego specjalisty, Pana Stanisława Kiełba, z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu za wystawę z Wrocławia z 2 lipca 2021 roku przygotowaną przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu oraz wrocławski oddział IPN „Tu rodziła się opozycja”. Wystawa powstała w ramach obchodów 45. rocznicy wydarzeń Czerwca ’76. Na planszach uczestnicy festynu zobaczyli informacje o renowacji lokomotywy EP05-22– która została zepchnięta z torów w podczas strajku robotników 1976 roku w Ursusie.