Nasze atrakcje podczas Pikniku Czerwiec ’76 w Parku Czechowickim 23 czerwca

W najbliższą niedzielę, 23 czerwca, 48. rocznicę strajku robotniczego w Ursusie dzielnica uczci piknikiem historycznym i koncertami. Cała impreza będzie w Parku Czechowickim w godz. 14:00 – 22:00. Jak zawsze, Dom Kultury „Portiernia” wraz z Izbą Tożsamości Ursusa będzie miał swoje stoisko niedaleko sceny i górki w godz. 14:00-18:00. Na scenie w Parku Czechowickim głównymi artystami będą O.S.T.R. oraz Kaliber 44. Oficjalne uroczystości zorganizowane przez NSZZ Solidarność rozpoczną się o godzinie 12:00. A spacer historyczny śladami Czerwca 1976 roku wystartuje o godz. 13.00 przed urzędem Dzielnicy Ursus (plac Czerwca 1976 r. nr 1)

ATRAKCJE NA STOISKU DK „PORTIERNIA” I IZBY TOŻSAMOŚCI URSUSA PODCZAS PIKNIKU

  • jedynie przy tym stoisku wystawa dwóch modeli lokomotywy EP05-16 oraz 23 ze składem pasażerskim z lat 70. w skali H0 (Ha zero). SPECJALNE PODZIĘKOWANIA za tę atrakcję od Izby Tożsamości Ursusa i DK Portiernia DLA Pana Grzegorza Moc – Skarbnika Rady Krajowej ze Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce oraz współpracującego Daniela Krajewskiego;
  • tutaj najmłodsi wykonają płaskorzeźbę traktorka;
  • tylko u nas są naklejki, stempelki i kolorowanki popularyzujące słynną lokomotywę EP05-22– bohaterkę strajku 1976 roku w Ursusie;
  • zachęcamy do głosowania na zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego projekty dotyczące naszej działalności;
  • to tutaj częstujemy badżą przypominającą o Czerwcu ‘76;
  • tylko u nas po raz pierwszy wystawa z Wrocławia z 2 lipca 2021 roku przygotowana przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu oraz wrocławski oddział IPN „Tu rodziła się opozycja”. Wystawa powstała w ramach obchodów 45. rocznicy wydarzeń Czerwca ’76. Na planszach zobaczymy informacje o renowacji lokomotywy EP05-22– która została zepchnięta z torów w podczas strajku robotników 1976 roku w Ursusie. SPECJALNE PODZIĘKOWANIA od Izby Tożsamości Ursusa i DK Portiernia DLA głównego specjalisty Pana Stanisława Kiełba z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu

    Dla piechurów przygotowaliśmy spacer śladami wydarzeń czerwca 1976 r (szczegóły w osobnym wpisie). Zobaczycie miejsca związane ze strajkami robotników. Spotykamy się o godz. 13.00  przed urzędem Dzielnicy Ursus (plac Czerwca 1976 r. nr 1) . Podczas spaceru odwiedzimy i posłuchamy m.in. o roli, jaką odegrał w dniu strajku budynek dzisiejszego Urzędu, przychodnia zakładowa i budynek Ośrodka Kultury „Arsus”. Spacer zakończymy wspólnie na pikniku.
Oficjalny plakat wydarzenia/

Rodzinny piknik historyczny to okazja do zobaczenia traktorów wyprodukowanych w zakładach mechanicznych Ursus, z kultowym modelem C-45. Będziemy starali się odtworzyć atmosferę życia codziennego w PRLu. Od dokumentów, prasy, przez sprzęty agd do wyposażenia biurowego. Tu każdy uczestnik będzie mógł poznać warunki życia przysłowiowego „Kowalskiego”.

Zaproszenie do udziału w pikniku przyjęło Narodowe Muzeum Techniki, które zaprezentuj nam motocykl Sokół 600, wyprodukowany oczywiście w Ursusie.

Przygotowaliśmy wystawę „Nietypowe i kultowe konstrukcje rowerowe”. Będzie też okazja do przejazdu rikszą po Parku Czechowickim. Rodzinnie możecie się zmierzyć w  rowerowych konkurencjach lub obejrzeć zdjęcia w fotoplastikonie.

Miłośnicy historii będą mieli okazję do spotkania i rozmów z uczestnikami strajku, a także obejrzenia wystawy „Czerwiec 1976 początkiem naszej siły”. Wyjątkową atrakcją pikniku będzie salonik autorsko-wydawniczy przygotowany przez Bibliotekę Publiczną w Ursusie, w którym swoje książki podpisywać będą: Zbigniew Janas – legendarny działacz opozycji demokratycznej (godz. 15:00), Jan Król – ekonomista, poseł i wicemarszałek Sejmu (godz. 16:00) i Jerzy Stępień – prawnik, senator i prezes Trybunału Konstytucyjnego (godz. 17:00).

Głuchy telefon, kapsle, gra w klasy, król skoczków – spróbujcie swoich sił w tych konkurencjach. Zapraszamy również na pokaz sztuki cyrkowej w wykonaniu Klauna Aleksandra.

W programie stanowiska zabawowo – edukacyjne przygotowane przez placówki: Izbę Tożsamości Ursusa, domy kultury Portiernia i Kolorowa oraz ursusowską bibliotekę.

Koncerty:

Godz. 18.30 O.S.T.R – Adam O.S.T.R. Ostrowski – muzyk, producent, instrumentalista, raper. Jeden z najbardziej pracowitych i utytułowanych artystów w Polsce. Od ponad 20 lat konsekwentnie podąża w raz obranym kierunku artystycznym. Na scenie hiphopowej w kraju osiągnął właściwie wszystko.

Godz. 20.00 – Kaliber 44 – pionierzy i legenda polskiego hip-hopu

W tym roku Kaliber świętuje swoje XXX lecie. Kiedy w 1994 AbradAb i Joka wraz z Magikiem zakładali Kaliber 44, hip-hop na polskiej scenie muzycznej był prawie nieznanym zjawiskiem. Nagrali cztery niezapomniane płyty: “Księga Tajemnicza.., “W 63 minuty…”, “3:44” oraz “Ułamek tarcia” ale przede wszystkim stworzyli mitologię K44, która jest żywa do dziś. Pomimo faktu, że na muzyce Kalibra wychowały się już dwa pokolenia fanów, koncerty z ich udziałem nieustannie przyciągają młodych słuchaczy.

Zapraszają: Rada i Zarząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy

Oficjalne obchody “Czerca’76” zorganizowane przez NSZZ Solidarność rozpoczną sie o godz. 12:00 od zbiórki pocztów sztandarowych przy ul. Rynkowej 1. O godz. 12:30 odbędzie się msza św. w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Gen. Kaziemierza Sosnkowskiego. Po mszy organizatorzy i zaproszeni goście przemaszerują pod pomnik przy Placu Czerwca 1976 roku, gdzie o godz.14:15 rozpoczną się uroczystości rocznicowe.