Ponad 100. uczestników w Izbie Tożsamości Ursusa podczas ferii zimowych 2019 [relacja]

„Zima w Mieście 2019” to był dla nas bardzo aktywny czas! Izbę odwiedziło łącznie 107 małych Uczestników uczęszczających w większości do szkół podstawowych z terenu Ursusa (SP 11, SP 382,  SP 14, SP 383). Gościliśmy także podopiecznych z placówki U Edmunda – Klubu Świetlicy. Jeden dzień był przeznaczony również dla osób zainteresowanych zajęciami indywidualnymi. Czym w tegorocznej akcji przyciągnęliśmy dzieci?

Każda grupa oglądała film o swoich rówieśnikach żyjących w czasach PRL-u. Jakie zabawy królowały na podwórkach prócz sławnych trzepaków? Jak wówczas ubierano się do szkoły? Jakie przybory nosiło się w piórnikach? Jakie programy oferowała publiczna telewizja dla najmłodszych? „Przygody Gąski Balbinki”, „Wilk i zając”, „Pan Samochodzik i templariusze”, „Reksio” to tylko niektóre z tytułów, jakie zostały zaprezentowane. Uczestnicy poznawali realia szczególnie lat 80. XX wieku. Coraz większe braki w sklepach, regklamentacja towarów, system kartkowy – trudne pojęcia zostały przedstawione poprzez zabawę odtwarzającą kolejki przed sklepami. Każdy miał okazję zapłacić za asortyment banknotami i kartkami na żywność z epoki. Każdy mógł także wpisać skargę do zeszytu skarg i wniosków do kierownika sklepu zrobionego na wzór wystawionego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Okres zależności od ZSSR to także walka opozycji z komunistyczną władzą, propagandą oraz cenzurą. Wokół następnych stanowisk, m. in. stołu z prawdziwą maszyną do pisania rozstawione zostały plansze ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa – zawierały podstawowe informacje o Radiu Wolna Europa, restrykcjach wobec działaczy „Solidarności”, sposobach powielania wydawnictw drugoobiegowych. Każdy mógł wysłać telegram ale najpierw kolega/koleżanka z grupy musieli go ocenzurować pieczątkami. Wkład w odtworzenie walki o wolne słowo wniosła w zajęcia Fundacja Dla Ursusa, z którą już wielokrotnie Izba Tożsamości Ursusa współpracowała. Jedne z zajęć współprowadziła Katarzyna Szot-Barhoumi z Fundacji Dla Ursusa – np. ciekawie opowiadała o sposobach na omijanie cenzury, a przede wszystkim uczyła, jak odbijać hasła dzięki metodzie szablonu używając aerografów. Tym sposobem transparent z hasłem przeciwko komunistycznej władzy każdy Uczestnik mógł zabrać na pamiątkę.

Podczas zajęć nie brakowało też losowania nagrody książkowej o stanie wojennym – przystosowanej oczywiście do wieku dzieci.

Jedne z zajęć pt. „Z wizytą na wykopaliskach” poprowadzone zostały we współpracy z „Archeologicznymi Warsztatami”, o czym bardziej szczegółowo piszemy tu.

Dziękujemy serdecznie wszystkim Grupom i ich Opiekunom za miłą współpracę! Podziękowania kierujemy również do Ośrodka KUltury „Arsus”, którego jesteśmy częścią; do Agnieszki Redzisz za pomoc merytoryczną i ciekawe materiały na warsztaty, Katarzyny Szot-Barhoumi oraz Alicji Szot z Fundacji Dla Ursusa za pomoc, współprowadzenie i wypożyczenie materiałów niezbędnych do zajęć, Stowarzyszenia Wolnego Słowa za wystawę oraz grupie pasjonatów-archeologów z teamu „Archeologiczne Warsztaty” i zawsze pomocnej Ekipie Domu Kultury „Miś”:)

RELACJE ZE WSZYSTKICH DNI:
Archeologiczne Warsztaty  / SP 14 i SP 383
Mały Konspirator  / SP 11
Mały Konspirator  / U Edmunda – Klub-Świetlica
Mały Konspirator  / indywidualne zajęcia
Mały Konspirator  / SP 382 fot. poniżej