Zajęcia z archeologami podczas Zimy w Mieście 2019 [relacja]

Podczas akcji „Zima w Mieście 2019” dzięki współpracy z parą archeologów z Archeologicznych Warsztatów 30 Uczestników ze Szkół Podstawowych Nr 14 oraz 383 z Dzielnicy Ursus miało szansę przez 1,5 godziny poznać sekrety tego zawodu.

Pan Paweł oraz Pani Agnieszka odwiedzili Dzielnicę Ursus po raz pierwszy! Dzięki Prowadzącym biorący udział w zajęciach zapoznali się z pojęciami „zabytek”, „archeologia”, „paleontologia” i nie tylko! Dowiedzieli się, co np. zrobić w przypadku znalezienia starego przedmiotu. Podczas spotkania prezentowane były rekonstrukcje oraz autentyczne przedmioty z przeszłości. Uczestnicy pracując w grupach próbowali je nazwać. Dowiedzieli się, jak nawarstwiają się pokłady ziemi przez tysiąclecia i przy pomocy jakich narzędzi archeolodzy je wydobywają.

Uczestnicy mogli sami spróbować swoich sił przy przyeksplorowaniu stanowiska archeologicznego! Do dyspozycji mieli prawdziwe narzędzia i przyrządy: suwmiarki, kielnie, pędzelki, kompasy, wagi. Z pomocą Prowadzących sami wyszukiwali i oczyszczali znaleziska, opisywali je na kartach zabytków, określali ich koloryt oraz wagę i rozmiary. Na koniec próbowali dopasować po ornamencie naczyń kulturę, w której mogły zostać wytworzone. Sami sklejali także potłuczone naczynia gliniane.

Dziękujemy serdecznie za ciekawe i wciągające zajęcia grupie Archeologiczne Warsztaty