Otwarcie Izby Tożsamości Ursusa

Fot. Jacek Sulewski

Stało się! Mamy Izbę Tożsamości Ursusa! – nie krył zadowolenia Bogusław Łopuszyński, dyrektor Ośrodka Kultury Arsus, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie Izby i zaprezentowanie pierwszej odsłony zbiorów dokumentujących bogatą historię Ursusa. To zalążek przyszłej instytucji mającej prezentować w nowoczesny sposób bogate dzieje Ursusa. Wszystko z myślą o mieszkańcach i potomnych

 


To początek długiej drogi do tego, aby zorganizować muzeum, nie tylko pamiątek po Zakładach, ale także całego naszego Ursusa, dzielnicy, która przed zakładami również miała historię, tożsamość i swoje zagadki – mówiła podczas otwarcia Urszula Kierzkowska, burmistrz Dzielnicy Ursus. Głos zabrał również Kazimierz Sternik, wiceburmistrz, nazwany „ojcem” Izby. – Pracujemy nad tym, aby było nowe miejsce dla domu kultury. Wszystko to, co dziś jest w tym pomieszczeniu, zostało tak pomyślane, by mogło być przeniesione w odpowiednie docelowe miejsce. (…) Mamy nadzieję, że to miejsce stanie się przyjazne do prowadzenia lekcji historii. Rodzimych ursusiaków jest dziś już coraz mniej – mówił Kazimierz Sternik podkreślając, że do nowych dzielnicowych osiedli wprowadzają się ludzie z całej Polski. Należy przybliżać im tożsamość miejsca, o którym często niewiele wiedzą. Podziękował dyrektorowi Bogusławowi Łopuszyńskiemu za podjęcie się realizacji przedsięwzięcia. Zdradził, że co roku ekspozycja będzie się nieco zmieniać, by dać szansę zapoznania się z kolejnymi eksponatami.

Eksponaty od organizacji i osób
Zbiory prezentowane są w nowych gablotach w specjalnie przygotowanym, odnowionym i wentylowanym pomieszczeniu. Zobaczymy m.in. wystawę przekazaną 10 lat temu na 30. rocznicę Czerwca 1976 przez Instytut Pamięci Narodowej. Ściany przyozdobiły też bardzo ciekawe reporterskie zdjęcia najsłynniejszego fotografa Ursusa, obecnego na uroczystości – Ireneusza Barskiego. Uwagę przyciąga duże płótno malowane w stylu socrealistycznym – unikalna panorama fabryki i Ursusa z lat 60. Swoje równie interesujące, cenne pamiątki (zdjęcia, eksponaty, stroje, dokumenty, unikalne wydawnictwa i wiele innych) udostępniło też wielu darczyńców indywidualnych. Kolekcje wystawili również: Ochotnicza Straż Pożarna w Ursusie,  Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Koło nr 6 „HELENÓW” ŚZŻ AK w Ursusie, Harcerski Krąg Seniorów w Ursusie, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ursusie, RKS „URSUS” 1965-1999 / UTS AKRO-BAD od 2000 roku, Ośrodek Kultury „ARSUS” w Dzielnicy Ursus. Przedstawiciele tych organizacji byli również obecni i ciepło witani podczas uroczystości.

Digitalizacja – światowy trend dla pokoleń
W dalszym ciągu będziemy pozyskiwać zbiory – zapowiedział Bogusław Łopuszyński. Izba wzbogaci się też o miejsca do siedzenia, rzutnik. Duża część zbiorów będzie digitalizowana – to światowy trend w ochronie muzealiów i obiektów kultury. Z roku na rok digitalizacji zostaje poddanych coraz więcej obiektów. Dzięki temu dostają szansę, że obejrzą je miliony osób, co pokazują już przykłady instytucji, które udostępniły cyfrowo swoje zbiory np. dzięki projektowi Europeana – największej europejskiej kolekcji obiektów ze świata sztuki, kultury i nauki. Niewykluczone, że digitalizacją byłaby też objęta Zabytkowa Kolekcja po zakładach. Starania o jej pozyskanie od Polskiego Holdingu Obronnego wciąż trwają. Wieczorem z okazji otwarcia Izby Tożsamości Ursusa, w sali widowiskowej OK „Arsus” odbył się także Koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz solistów „Muzyczny kalejdoskop”.