Noc Muzeów [relacja]

Tej nocy odwiedziło nas ok. 300 osób! Czym przyciągnęliśmy naszych Gości?

Już o 17:30 przed Szkołą Podstawową Nr 2 na Gołąbkach czekało na naszą przewodniczkę Irenkę Jarzębak 60 osób głodnych wiedzy o tej historycznej części Ursusa – osiedlu-ogród. Spacerowicze szli tzw. „eko-trasą”, oglądając po drodze np. miejsce zamieszkania prezydenta II RP Stanisława Wojciechowskiego.

W Dom Kultury Portiernia i naszej Izbie Tożsamości Ursusa już od samej godz. 18:00 gościliśmy osoby z całej Warszawy. Na dole czekały na najmłodszych animacje związane z postacią syrenki warszawskiej: malowanie płaskorzeźb farbami świecącymi w ciemności, kolorowanki, robienie w ciemności rzutów syrenek i innych kształtów na ścianie. Na korytarzu dorośli oglądali wystawę CANERA autorstwa artystki MILUNA – Ewy Milun-Walczak – czyli plansze ze zdjęciami wykonanymi w negatywowej technice solarigrafii z wykorzystaniem samodzielnie zbudowanych aparatów otworkowych. Takie obrazy, jak np. kilkumiesięczną drogę słońca w tle Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, oglądać można było w specjalnie przygotowanym oświetleniu.

To, co jest nowością i newsem na skalę stolicy to fakt, że na piętrze powstał drugi gabinet syren warszawskich (podobny do Muzeum Warszawy ;)). A to wszystko dzięki bogatej kolekcji Pana Leszka Białkowskiego, który zdecydował się na zawsze oddać właśnie nam swój zbiór syren, liczący ponad 6 tys. przedmiotów. Choć goście mogą podziwiać tylko jedną szóstą kolekcji Tysiące warszawskich syrenek. Wystawa kolekcji Pana Leszka Białkowskiego, to i tak wychodzą z ogromnym zachwytem i podziwem dla pasji Pana Leszka, który ponad 60 lat gromadził wszelkie przedmioty z symbolem herbu Warszawy. Obok, w Izbie Tożsamości Ursusa czekała na nocnych zwiedzających wystawa stała wraz z trzema quizami, za rozwiązanie których czekały nagrody
DZIĘKUJEMY ZA WYTRWAŁOŚĆ I ZAPRASZAMY ZA ROK!