Znów nadarzyła się okazja, aby zobaczyć film, który zdobył już do tej pory liczne nagrody – także na międzynarodowych festiwalach. Film „Symfonia Fabryki Ursus”, upamiętniający obecny jeszcze kilkanaście lat temu w Dzielnicy Ursus słynny zakład przemysłowy, będzie znów emitowany. Kilkukrotnie na kanale ALE KINO+. Warto zobaczyć!
Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii.
Artyści zaprosili byłych pracowników zakładu – robotnice, technologów, kierowników, sekretarki – do udziału w eksperymentalnym filmie dokumentalnym, który raz jeszcze ożywiłby fabrykę. Jej byli pracownicy, za pomocą pamięci ciała i dźwięków, odtwarzają jeden dzień pracy zakładu. Tak rodzi się symfonia fabryki Ursus, składająca się z choreografii czynności robotników, kadry technicznej, administracyjnej i kierowniczej, której towarzyszy rekonstruowana przez nich fonosfera przemysłu ciężkiego. Symfonii towarzyszy coś jeszcze: niemal zapomniane wartości związane z erą przemysłową – robotnicza wspólnota, solidarność, etos pracy. Ożywienie fabryki wprawia w ruch rozsiane po całej Polsce traktory, które wyszły z rąk ursuskich robotników. Maszyny przyciągane energią pamięci przybywają do miejsca, w którym się narodziły, by oddać hołd swoim konstruktorom, pracownikom ursuskiej fabryki. Jej zabudowania znikną, lecz ciągniki i robotnicy Ursusa na zawsze pozostaną częścią jego genius loci.
Symfonia Fabryki Ursus jest dokumentem kreacyjnym, wprowadzającym do filmu metody sztuki partycypacyjnej i sztuki ze społecznością. To również film łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Przede wszystkim jednak jest to głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.
DATY POKAZÓW:
niedziela, 5 lipca, o godz. 9:45
środa, 8 lipca, o godz. 23:45
poniedziałek, 13 lipca, o godz. 11:45
środa, 15 lipca, o godz. 14:40
wtorek, 21 lipca, o godz. 17:05
poniedziałek, 27 lipca, o godz. 13:00
czwartek, 30 lipca, o godz. 10:20
RELACJE:
https://www.mocnestrony.com.pl/10-jak-powstala-symfonia-fabryki-ursus.html