Konkurs i Flashmob „Kolory Wolności” – wspólna inicjatywa Izby Tożsamości Ursusa i Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursus

Biblioteka Publiczna oraz Izba Tożsamości Ursusa zapraszają wszystkich chętnych na udział w spontanicznym evencie „Kolory Wolności” zorganizowanym z okazji 30-lecia pierwszych wyborów kontraktowych w Polsce.

Przyjdź NA GODZINĘ 11:00 na boisko przy Szkole Podstawowej nr 4 im. Władysława Broniewskiego, ul. Walerego Sławka 9 i:
– ubierz się na jeden z tych kolorów: czerwony, biały, niebieski,
– posłuchaj o najważniejszych wydarzeniach i osobistościach tamtego okresu,
– ustaw się do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia robionego dronem, tworząc ogromny znak X

Czym jest dla nas wolność? Czy to tylko jeden z przywilejów, które gwarantuje nam Konstytucja? Czym są swobody obywatelskie? Czy zawsze byliśmy wolni w aspekcie obywatelskim? Definicji wolności byłoby prawdopodobnie tyle, ilu respondentów zapytalibyśmy o to. Słowem „wolny” możemy określić człowieka, który ma prawo do swobodnego mówienia o własnych poglądach, odczuciach, emocjach. Człowieka, który bez obaw wyraża opinie na każdy temat. Człowieka, który może swobodnie decydować zarówno o swoim życiu, jak również szerzej – człowieka, który jako obywatel demokratycznego kraju ma prawo decydować o ważnych posunięciach na scenie politycznej, głównie dokonując wyboru władz w państwie oraz w swoim mieście, wsi, dzielnicy, powiecie. W czasie, kiedy takiej możliwości nie mieliśmy, jako naród, słowo „wolność” nabierało szczególnego znaczenia, ponieważ było czymś zakazanym bądź niewłaściwym, niepoprawnym politycznie. Słowo to nabierało kolorów, kształtów, symboli…

Z jakim kolorem kojarzy nam się wolność? Na to pytanie trudno odpowiedzieć.
Czy ma kolor czerwony, jak krew, przelana przez naszych dziadków, byśmy mogli wyrażać nasze myśli bez żadnych ograniczeń?
Czy może błękitny, jak kolor łez, wylewanych przez matki i dzieci, tęskniące za mężami i ojcami oraz tych, którzy walczyli o nasz język ojczysty i ziemię polską?
A może biały? Jak sutanna polskiego papieża – Jana Pawła II, niestrudzonego wojownika w walce z niszczącym serca i dusze ustrojem?
A może to kolor nieba? Bo to ta przestrzeń, w której nie ma zniewolenia i ograniczeń?

Konkurs będzie elementem imprezy o tym samym tytule „Kolory Wolności”. Na zakończenie zapraszamy uczestników do wykonania pamiątkowej fotografii,
nawiązującej zarówno do zagadnień merytorycznych projektu, jak również do hasła Tygodnia Bibliotek 2019 – „#biblioteka”.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Wydarzenie na portalu Facebook:
https://www.facebook.com/events/404467416813972/