Konkurs i flash mob „Kolory wolności” [relacja]

Konkurs i flash mob „Kolory Wolności” już za nami! We współpracy z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy spotkaliśmy się z Uczestnikami w Szkole Podstawowej nr 4. Najpierw odbył się test wiedzy z okresu od powstania NSZZ „Solidarność” do wyborów w czerwcu 1989, przygotowany przez Izbę Tożsamości Ursusa. Następnie na boisku szkolnym czekało na zebranych jeszcze kilka atrakcji.

W teście wiedzy historycznej wzięły udział 4 grupy uczniów ze szkół Ursusa. Poziom był bardzo wyrównany! Różnica jednego punktu decydowała o kolejności zajmowanych miejsc. Rozdanie nagród miało miejsce na boisku SP nr 4. Wszystkie kilkuosobowe zespoły odebrały gratulacje, dyplomy oraz nagrody z rąk wicedyrektor Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursus Lidii Romanowskiej, prowadzącej Izbę Tożsamości Ursusa Agnieszki Gorzkowskiej oraz Olgi Głowackiej – bibliotekarki Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursus. Podziękowania i nagrody odebrali również nauczyciele, którzy przygotowali uczniów ze swoich szkół do konkursu historycznego. Specjalne wyrazy podziękowania za pomoc w przygotowaniu testu wiedzy otrzymały nauczycielki historii ze Szkoły Podstawowej nr 381 – Panie Halina Wnęk-Garbaty oraz Elżbieta Korczak.

Tłem gratulacji stały się wybrane plansze wystawowe wypożyczone dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Ekspozycję stanowiły plakaty wyborcze „Wybory’ 89”. Wystawa po raz pierwszy pokazywana była z okazji 20. rocznicy odrodzenia Senatu RP. Plansze przypominają okres przedwyborczy, kiedy trzeba było

przeprowadzić kampanię wyborczą, nie mając jeszcze równego dostępu do środków masowego przekazu. Jej szczególną wartością są oryginały plakatów wyborczych i obwieszczeń z 1989 r., udostępnione bezpłatnie przez posłankę Joannę Fabisiak. Celem wystawy jest pokazanie, że plakaty, kolportowane przez Solidarność w czasie ciężkiej kampanii wyborczej, na którą „Solidarność” miała krótki czas, mobilizowały społeczeństwo i służyły pokazywaniu reguł wyborów. Na wystawie zaprezentowano m.in. tzw. stykówki zdjęć Erazma Ciołka i Jarosława Goliszewskiego, przedstawiające Lecha Wałęsę z każdym z 260 kandydatów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” do Sejmu i Senatu, słynny plakat wyborczy „W samo południe”, program wyborczy Komitetu Obywatelskiego.

Kierująca Izbą Tożsamości Ursusa przedstawiła także zebranym unikalne informacje na temat przebiegu kampanii wyborczej oraz samych wyborów na terenie Ursusa. Dzięki sprzyjającej, upalnej pogodzie, udało się przeprowadzić ostatnią część wydarzenia: pamiątkowe zdjęcie do Flash Moba. Kilkadziesiąt uczniów ustawiło się na boisku szkolnym tworząc rubrykę do głosowania z ogromnym znakiem . Dzięki wskazówkom organizatorów oraz fotografa można było wykonać serię unikatowych zdjęć z drona.

Fundatorami nagród byli: Oficjalny profil Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy, Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy oraz Ośrodek Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy i nasza Izba Tożsamości!