Izba Tożsamości Ursusa nagrodzona w Łochowicach

Dokładnie miesiąc temu, 7 września, Izba Tożsamości Ursusa (zrzeszona w Komitecie Społecznego Powstania Muzeum) wybrała się wspólnie z trójką delegatów Komitetu do Łochowic. Tam, podczas ósmej edycji Spotkań Pojazdów Zabytkowych „u Sołtysa” zostaliśmy uhonorowani dyplomem oraz pucharem. Nasz wyjazd miał duże znaczenie w pozyskaniu wsparcia ze strony środowisk (nie tylko warszawskich) w utworzeniu placówki muzealnej w Dzielnicy Ursus.

Deszczowy dzień nie przeszkodził organizatorom ósmego Spotkania Pojazdów Zabytkowych „u Sołtysa”. W tym roku  w Łochowicach goście mogli zobaczyć, przede wszystkim, lokalne kolekcje pojazdów zabytkowych. Wystawione zostały nie tylko ciągniki, ale także Żuki, Nysy czy Stary. Atrakcją były również wozy strażackie. Niektórymi pojazdami, także zabytkowymi, można było przejechać się po placu. Wiele z eksponatów stanowiły traktory różnych marek.

Wcześnie rano z Warszawy wyjechała też delegacja Komitetu Społecznego Muzeum: Stefan Sobczak (społecznik, wystąpił w filmie „Symfonia Fabryki Ursus”, Ursusiak od urodzenia, czyli od ponad 60. lat), Wacław Włodarski (członek  PTTK Oddział Ursus, 26 lat przepracował w byłych Zakładach Mechanicznych „Ursus”; również zagrał w „Symfonii…” Jaśminy Wójcik), Janusz Ptasiński (PTTK Oddział Ursus, pracował 55 lat w Ursusie) oraz Agnieszka Gorzkowska z Izby Tożsamości Ursusa. Dostaliśmy zaproszenie od Pana Jacka Grzywacza – sołtysa Łochowic i twórcy przydomowego „Skansenu Zabytkowych Traktorów i Maszyn Rolniczych Łochowice” pod Bydgoszczą, pomysłodawcą Spotkań Pojazdów Zabytkowych, jak również Przewodniczący Rady Gminy Białe Błota. Wyjazd był także długo wyczekiwaną okazją na obejrzenie kilkuset eksponatów w „Skansenie Zabytkowych Traktorów i Maszyn Rolniczych Łochowice”, po którym oprowadziła gości żona Pana Jacka Grzywacza – Urszula.

Po otwarciu ósmej edycji Spotkań Pojazdów Zabytkowych „u Sołtysa” Janusz Ptasiński wraz z delegacją z Ursusa wręczyli uroczyście Panu Jackowi Grzywaczowi Odznakę Krajoznawczą PTTK „Śladami Traktora Polskiego” . To pierwsza w Polsce odznaka PTTK dla właściciela prywatnego skansenu, przyznana za pielęgnowanie polskiej techniki rodzimego rolnictwa, propagowanie przyszłej myśli technicznej oraz za stworzenie Skansenu Zabytkowych Traktorów i Maszyn Rolniczych Łochowice. Co bardzo ważne: Pan Jacek Grzywacz pokonał w lipcu kilkaset kilometrów, aby wziąć udział w spotkaniu z przedstawicielami Marszałka Województwa Mazowieckiego i Zarządem Dzielnicy Ursus w Izbie Tożsamości Ursusa na temat utworzenia w Ursusie Muzeum. Za wsparcie i obiecaną pomoc wszyscy członkowie Komitetu Społęcznego Powstania Muzeum są Panu Jackowi bardzo wdzięczni.

Pasjonaci traktorów i motoryzacji z Łochowic oraz przedstawiciele Gminy Białe Błota postanowili również uhonorować, obok dwóch kolekcjonerów, delegację z Ursusa. Za trudy w ocaleniu dziedzictwa każdy otrzymał Nagrodę Specjalną od wójta Gminy Białe Błota, dyplomy za udział w wydarzeniu oraz pamiątkowe kubki.

Serdecznie dziękujemy za uhonorowanie naszych działań. Jest nam ogromnie miło i napędza nas to do kontynuacji pracy z lokalną społecznością w edukacji historycznej i ocalaniu dziedzictwa Ursusa.