Będziemy podczas Pikniku CZERWIEC’76 w Parku Czechowickim

Dzielnica Ursus wspomina strajk razem z uczestnikami! W niedzielę 23 czerwca br. o godzinie 15:00 w Parku Czechowickim przy ul. Spisaka rozpocznie się Piknik CZERWIEC ’76. Impreza ma na celu upamiętnienie 43. rocznicy wydarzeń z 25 czerwca 1976 roku. W programie wydarzenia m.in. koncert zespołu LAO CHE, piknik historyczny na terenie parku oraz wspólne malowanie muralu upamiętniającego strajk w fabryce Ursus.

Szczególnie serdecznie do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkich uczestników strajków w dawnych Zakładach Mechanicznych „Ursus”. Każdy z przybyłych uczestników wydarzeń Czerwca ’76 otrzyma specjalną pamiątkową plakietkę i będzie mógł podzielić się swoimi wspomnieniami. Dzięki temu, osoby biorące udział w pikniku będą miały niepowtarzalną okazję porozmawiania z ludźmi, którzy byli świadkami i uczestnikami wydarzeń, które miały wpływ na bieg historii naszego kraju.

Pośród atrakcji pikniku znajdą się stanowiska oddające klimat epoki oraz historyczna gra miejska przygotowana przez grupę rekonstruktorów. Oprócz gry, na terenie Parku Czechowickiego odbędzie się wystawa sprzętu wojskowego związanego z Fabryką PZI Ursus oraz stanowisko Izby Tożsamości Ursusa. Zaplanowano także strefę historyczno – edukacyjną. Znajdą się w niej namioty tematyczne dotyczące strajków, ale także stanu wojennego, „Solidarności” i częściowo wolnych wyborów. Jednym z ważnych momentów tego dnia będzie wyjazdowa sesja Rady Dzielnicy Ursus (godz.17:00, scena), podczas której zostanie odczytane uroczyste stanowisko radnych w sprawie rocznicy strajków z 1976 roku.

Piknik jest szczególną okazją dla jego uczestników do przejścia symbolicznej drogi wolności. Mieszkańcy dzielnicy będą mieli okazję stać się częścią dawnych wydarzeń i poznać lokalną historię. To właśnie po strajku tutejszych robotników narodził się Komitet Obrony Robotników – pierwsza, jawna organizacja opozycyjna, która później stała się intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Park Czechowicki przez kilka godzin będzie przypominał słusznie minioną PRL-owską rzeczywistość. Uczestnicy zabawy otrzymają karty do gry w formie dawnych kartek na mięso i zostaną podzieleni na patrole. Celem gry jest wykonanie wszystkich przygotowanych zadań, m.in. drukowanie ulotek, obsługa radiostacji wojskowej, rozwinięcie linii telefonu polowego czy tworzenie pieczęci ze znakami graficznymi Ursusa lub Solidarności Walczącej. W ich realizacji będą przeszkadzali funkcjonariusze MO.

Na scenie amfiteatru parku Czechowickiego zostaną rozdane nagrody dla laureatów konkursów szkolnych dotyczących wydarzeń Czerwca’76, zespół muzyczny nauczycielek ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Ursusie wykona repertuar wolnościowy, a od godziny 19:00 rozpocznie się koncert muzyczny. Jako pierwszy wystąpi Ikarus Feel, po nim o godzinie 20:30 zobaczymy gwiazdę wieczoru – zespół LAO CHE.

Na podstawie informacji UD Ursus