Noc Muzeów 2018 [relacja]

Za nami 15. edycja warszawskiej pełnej tłumów Noc Muzeów w Warszawie. Wśród ponad 240 placówek także nasza Izba gościła tej wyjątkowej nocy blisko 400 osób!!! Na zwiedzających czekały nie tylko na co dzień niedostępne eksponaty. Oprócz samego zwiedzania do wyboru było kilka przyciągających atrakcji!

Już od 17:00 nasze progi przekroczyli pierwsi zwiedzający – Burmistrz Dzielnicy Ursus Urszula Kierzkowska wraz z Pracownikami Wydziału Kultury na czele z Naczelnik Wydziału Kultury Aleksandrą Magierecką oraz radnymi. Ekspozycję Izby oglądał również i dokumentował swoim niezawodnym okiem najsłynniejszy fotograf Ursusa – Ireneusz Barski – wraz z Dyrektorem Ośrodek Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy Bogusławem Łopuszyńskim.

Od 18:00 planowo ruszył warsztat robienia narzędzi z czekolady przypominających o dawnych ZM „Ursus” dzięki dofinansowaniu z Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy. Pod okiem ekspertek z Manufaktury Czekolady każdy mógł za darmo wykonać własne czekoladowe narzędzie z dostępnych form, dowolnie także je ozdobić! Chętnych nie brakowało, niemal cały czas ustawiała się kolejka smakoszy i małych, i dużych. – Manufaktura Czekolady słynie z tego, że nasza czekolada jest wyrabiana bezpośrednio z ziaren kakaowca. Ziarno jest poddawane ręcznym procesom dzięki czemu wydobywamy jego niezwykłe nuty smakowe. Dodatkowo w produkcji czekolady nie używamy żadnych substancji konserwujących, chemicznych oraz niezdrowych tłuszczów. Dzięki temu czekolada jest naturalna i zdrowa – tłumaczą Pracownicy z Manufaktury Czekolady.

Tłoczno było również na stoisku obok, gdzie można było wykonać sobie własnoręcznie badżę z tegorocznym logotypem Noc Muzeów w Warszawie i kilkoma innymi wzorami do wyboru. W międzyczasie z okazji obchodów 100. rocznicy Niepodległości zwiedzających przywitał wielokrotnie nagradzany Chór Cantate Deo pod batutą Doroty Męckowskiej. Po wykonaniu kilku pieśni patriotycznych Chórzyści zaśpiewali też ze słuchaczami wybrany utwór w ramach krótkich warsztatów.

W tym roku ekspozycję uświetniły nigdy nie pokazywane muzealia: pięknie zdobiona waza wykonana dla ZM „Ursus” we Włocławku, kolekcja proporczyków dot. miasta Ursus, ZM „Ursus”, ZDK „Ursus”. Pierwszy raz wystawiona została również nabyta w tym roku kolekcja działającego przez wiele lat TKKF „Promyk” (pięknie zdobione talerze, waza, proporczyk, legitymacja członkowska).

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów wypożyczona i specjalnie wyeksponowana została kolekcja Zygmunta Purzyckiego – jednego z byłych dyrektorów ZM „Ursus” – zabytkowe kroniki o fotografie. Wśród innych wypożyczonych cennych pamiątek znalazły się: czapka służbowa gen. brygady Franciszka Mroza, ręcznie wykonany kalendarz w obozie sowieckim w Riazaniu autorstwa Nestora Dudka ps. „Kuba”.

Oczywiście, dla najwnikliwszych obserwatorów wystawy były nagrody. W tle wyświetlany był film o Dzielnicy Ursus z perspektywy nieżyjącego już Henryka Linowskiego – przez trzy kadencje był burmistrzem Ursusa, cztery kadencje przewodniczącym Rady Dzielnicy. Zasłużony dla Warszawy. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Krzyża Niepodległości.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZWIEDZAJĄCYM ZA OBECNOŚĆ I CZYNNY UDZIAŁ