Zwróciliśmy się o pomoc w ratowaniu przedwojennego muru ZM „Ursus” i czekamy na odpowiedź od konserwatorów zabytków

Wspólnie ze Stowarzyszeniem „Bezpieczny i Zielony Ursuswystosowaliśmy w połowie lipca pismo do biur Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz do Stołecznego Konserwatora zabytków. Odpowiedzi na razie brak

Historyczne ogrodzenie i pozostałości po bramie znajdują się pod adresem Traktorzystów 24. Mur ciągnie się dalej przez ok. 250 metrów w kierunku zachodnim. Każdy mijający ten teren wie, że ogrodzenie znajduje się w złym stanie – wypadają z niego cegły, jest pokryte graffiti, cały mur się chwieje, materiał użyty do budowy jest już bardzo zużyty, a w bramie łuszczy się farba i stal pokrywa się korozją.

Ogrodzenie było świadkiem wielu wydarzeń z historii Polski – budowy przemysłu w II RP, koszmaru II Wojny Światowej, ucieczki ludności ze zniszczonej powstaniem Warszawy do Pruszkowa, powojennej odbudowy, strajków robotniczych i transformacji ustrojowej. Jako świadek dawnych wydarzeń i pamiątka dawnych zakładów powinien doczekać się godnej opieki.

Słupy po bramie najpierw stały przez co najmnniej kilka lat pod Halą 270, która była wyburzana w 2022 roku, a obecnie znajdują się w rękach Narodowego Muzeum Techniki.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem „Bezpieczny i Zielony Ursus” chcemy omówić możliwości, jakie w tej materii mają urząd Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pracownicy Stołecznego Konserwatora Zabytków. Rozwiązaniem, na które, mamy nadzieję, jest możliwość otrzymania dotacji konserwatorskiej na remont oraz pomoc w ustaleniu, kto formalnie zarządza gruntem na którym ów mur się znajduje.

Po kilku dniach (tj. 19 lipca) okazało się, że Urząd Dzielnicy Ursus poinformował na swoim Facebooku, że:

Szanowni Państwo, po półtora roku starań zakończyły się prace nad uregulowaniem tytułu prawnego do gruntu, na którym stoi ceglany mur przy ul. Traktorzystów – pozostałość po dawnych Zakładach Mechanicznych „Ursus”. Na działce, która teraz jest własnością Miasta Stołecznego Warszawy, znajduje się fragment muru o długości 95 m wraz z bramą do zakładów. Przystępujemy zatem do prac związanych z projektem rewitalizacji fragmentu ogrodzenia. W zeszłym roku odnowiliśmy już odcinek muru po prawej stronie dawnej bramy wjazdowej do ZM „Ursus” i odsłoniliśmy tablicę upamiętniającą bohaterską akcję rozminowania Państwowych Zakładów Inżynierii „Ursus” przez żołnierzy plutonu „Torpedy” Armii Krajowej w styczniu 1945 roku.

Warto tu sprostować, że mur odnowił na swój koszt po rozmowach z Urzędem deweloper Ebejot, o czym informuje powieszona na fragmencie muru tabliczka.

Będziemy informować, co dalej