Zapraszamy na 2 spacery w ramach 30. Europejskich Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Dlatego też i my w tym roku po raz pierwszy dołączamy do tej akcji i 17 września zapraszamy na nasze 2 spacery po Dzielnicy Ursus

Zabytki Dzielnicy Ursus to nie tylko klasycystyczna kapliczka przy ul. Dzieci Warszawy. To również zespół budowlany d. Zakładów Mechanicznych „Ursus”, jeden z naszych cmentarzy jak rownież szereg budynków wybudowanych w różnym stylu i ujętych również z Gminnej Ewidencji Zabytków. Po więcej ciekawostek zapraszamy na nasz spacer:
Zabytki Ursusa, 17 września, godz. 16:00 – 18:00
https://edd.nid.pl/wydarzenia/zabytki-ursusa/

Jeszcze wcześniej, tego samego dnia, zabierzemy Państwa na wycieczkę po muralach, których w ostatnich latach przybyło na terenie Ursusa. Najmłodszy cieszy oczy przechodniów od końca lipca 2022 roku, a najstarszy znajduje się na jednej z zabytkowych kamienic od lat 70. XX wieku.
Szlakiem ursusowskich murali, 17 września, godz. 11:00 – 13:00
https://edd.nid.pl/wydarzenia/szlakiem-ursusowskich-murali/

ZBIÓRKI ZAWSZE POD DOMEM KULTURY „PORTIERNIA”, UL. TRAKTORZYSTÓW 20

Każdej edycji EDD towarzyszy temat przewodni, którego wybór jest nie lada wyzwaniem – hasłem tegorocznej edycji to „Połączeni dziedzictwem”. Dziedzictwo łączy pokolenia, przeszłość z przyszłością; pozwala, by społeczeństwo integrowało się wokół lokalnych zabytków i dziedzictwa niematerialnego. Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. w 1991 roku Rada Europy zdecydowała się ustanowić Europejskie Dni Dziedzictwa. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.