Rozpoczęły się prace nad historycznym muralem na elewacji Ośrodka Kultury „Arsus’

Dzięki Stacji Muranów i Fundacji Dla Ursusa 1 sierpnia rozpoczęły się prace nad muralem historycznym, który ozdobi Ośrodek Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy – miejsce, które przez 68 lat istnienia i budowy dzięki Zakładom nie tylko stanowi centrum życia kulturalnego dzielnicy, ale również było „świadkiem” ważnych wydarzeń historycznych.

Zobaczymy na nim opowieść o 125-letniej historii fabryki w Ursusie i historii dzielnicy.

Stworzony przez nas mural będzie pokazywał 125-letnią historię Zakładów Mechanicznych Ursus i dzielnicy, która powstawała obok zakładu. Rejon ten może pochwalić się istotnym wkładem zarówno w walkę o wolność w czasie wojny, jak i działania mające na celu ochronę i respektowanie praw człowieka i wprowadzanie zmian demokratycznych w czasach PRL – poprzez strajki w 1976 roku, współtworzenie KOR i KSS KOR, jak również wkład w powstanie NSZZ Solidarność. Projekt łączy zarówno walory historyczne, kulturowe i symbolikę – tłumaczą pomysłodawcy muralu z Fundacji dla Ursusa. Przypominają, że Sienkiewiczowski Ursus to symbol mocarza, a współczesny – to nowoczesne ciągniki rolnicze i autobusy elektryczne.

Mural, po przygotowaniu ścian, wykona Adam Walas – rysownik, malarz, grafik, twórca murali. Absolwent Wydziału Grafiki na warszawskiej ASP. Obecnie ilustractor w XOLOR
Dzięki temu wysłużona elewacja Ośrodka Kultury zmieni swoje oblicze a mieszkańcy i przyjezdni zyskają nowy punkt na mapie turystyczno-edukacyjnej w Dzielnicy Ursus. Prace, zgodnie z zapowiedziami, mają potrwać do 14 sierpnia.

Więcej o muralu:
https://www.mocnestrony.com.pl/mural-o-125-letniej-historii-fabryki-w-ursusie.html