Noc Muzeów 2024: odwiedziło nas ok. 400 osób [relacja]

Cóż to była za NOC MUZEÓW! Nasze wydarzenie przyciągnęło blisko 400 osób! W tym koncertu Danuty Błażejczyk wysłuchało na naszej scenie plenerowej ponad 80 gości

W tę jedyną taką NOC do Domu Kultury „Portiernia” i Izby Tożsamości Ursusa zawitały całe rodziny i całkiem nowe twarze. Wśród Gości specjalnych byli: Agnieszka Wall (rzecznik prasowy Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy), Katarzyna Świtalska (Naczelnik Wydziału Kultury Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy) oraz świeżo wybrani radni: Anna Lewandowska (Stowarzyszenie Obywatelskie w Ursusie), Magdalena Kurzyńska (Koalicja Obywatelska) oraz Karolina Sowińska (Bezpieczny i Zielony Ursus). Przybyły także Dyrektor Biblioteki Publicznej w Ursusie Agnieszka Proszowska wraz z zastępczynią Lidią Romanowską

Kwadrans po 18:00 tuż pod sceną rozpoczął się „Quiz o Ursusie”, który uroczyście otworzyła Bożena Kuśmierek – Kierownik Domu Kultury „Portiernia” – a poprowadziły: Bożena Iwaniukowicz (instruktor w Ośrodku Kultury „Arsus”, Przewodnicząca Komisji Dialogu Społecznego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy oraz członkini prezydium Branżowej Komisji Dialogu Społecznego przy Stołecznym Konserwatorze Zabytków) i Agnieszka Gorzkowska z Izby Tożsamości Ursusa. Quiz potrwał ponad godzinę (został skrócony o jedną kategorię i niepotrzebna była także runda dogrywkowa). Blisko 10. Uczestników – rodziny oraz pojedyncze dorosłe osoby – dzielnie odpowiadało na 20 pytań ujętych w 4 kategoriach: nazwy, ludzie, wydarzenia, daty. Czas na odpowiedź na każde pytanie wynosił 2 minuty i ze względu na wysoki poziom trudności można było wspomagać się Internetem.

Organizatorami quizu byli członkowie internetowej grupy Od Ursusa-Do Ursusa oraz Klubu Miłośników Historii Ursusa. Każdy został nagrodzony a nagrody ufundował Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy oraz Ośrodek Kultury „Arsus”. Kto znalazł się na podium? I, II wywalczyli kolejno: radna Karolina Sowińska (Bezpieczny i Zielony Ursus) oraz Sylwia Lachowska. Na III miejscu uplasowali się ex aequo Paweł Adamczyk oraz Karolina Maciejak.

W tym czasie najmłodsi zajmowali miejsca w salce plastycznej, gdzie nasza instruktor Renata Przybysz rozdawała do złożenia model Zakładowego Domu Kultury (przygotowali go wolontariusz żywo zainteresowany historią Zakładów „Ursus” Dawid Rentfleisz oraz inż. architekt Magdalena Wróbel). Chętni kolorowali też nasz „Arsus” dzięki kolorowance z Urzędu Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy i częstowali się naklejkami z naszym Ośrodkiem Kultury. Dziewczynki wykonywały papierowe laleczki.

Grupy osób, które przyszły obejrzeć premierową ekspozycję >Ponad 70 lat dziejów „Arsusa” – dawniej Domu Kultury ZM „Ursus”< miały do przejścia na parterze hall (zawisły tam plansze od najstarszych dziejów kultury przed wojną do lat 70.), salę baletową, która zamieniła się w ekspozycję dotyczącą lat 80. i współczesnych. Na I piętrze wisiały plakaty od lat 90. nawet z podpisami gwiazd, które zawitały do Arsusa. Łącznie 35 plansz z narracją, archiwalnymi podpisanymi zdjęciami, 3 filmami, 5 materiałami audio do słuchania, nigdy nie pokazywanymi eksponatami. Tradycyjnie, zwiedzać było można także wystawę stałą Izby Tożsamości Ursusa.

Dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusław Łopuszyński po zwiedzeniu wystawy przez godzinę odpowiadał na pytania instruktor Agnieszki Bińczyckiej. Ponad 25 osób przysłuchiwało się ciekawostkom, np. skąd wzięła się nazwa „Arsus”? Jak wyglądało przejście Zakładowego Domu Kultury w gminny ośrodek? Jak wyglądała działalność i finansowanie ZDK w latach 80.? Kto prowadził tu zajęcia? Dlaczego nasz ośrodek nigdy nie był własnością miasta? I kilka innych.

Ostatnim punktem nocy był spacer. Również ok. 25 chętnych podążało za Dyrektorem Bogusławem Łopuszyńskim oraz Agnieszką Gorzkowską: słuchali opowieści o budowie Zakładowego Domu Kultury, przebudowach – tych udanych i tylko planowanych. Zwiedzaliśmy wspólnie główny hall cofając się do jego wyglądu do 1950 roku. Opowiadaliśmy o dawnych i obecnych funkcjach pomieszczeń: galerii, balkonie, kawiarni, kuchni, salkach prób, kabinie projekcyjnej, garderobie i in. Uczestnicy spaceru zadawali wiele pytań i mieli okazję zobaczyć kulisy sceny, olinowanie i kilka innych ciekawostek.

Dziękujemy WSZYSTKIM zaangażowanym w pomoc przy naszej wystawie (wszyscy są wymienieni na specjalnej planszy tuż przy wejściu) i za tak liczną obecność i wiele pochwał za kilka miesięcy naszej pracy. Zapraszamy serdecznie, wystawa wciąż jest obecna do końca maja, a potem na pewno wraca na cały lipiec i sierpień