Kolekcjoner „zarażał” pasjami młodzież

W ubiegły wtorek, 27 IX, nasza sala widowiskowa zapełniła się uczniami klas ze Szkół Podstawowych nr 2 oraz 381. Młode pokolenie miało przyjemność spotkać się z darczyńcą zbioru syren warszawskich dla naszej Izby Tożsamości Ursusa – kolekcjonerem Panem Leszkiem Białkowskim. Ponad godzinne spotkanie poprowadziła Beata Tomecka –niegdyś w Zarządzie Głównym Towarzystwa Przyjaciół Warszawy; malarka, podróżniczka, kajakarka i poetka.

Leszek Białkowski zdradził tajniki pracy kolekcjonera. Wyjawił także istotną różnicę między zbieraczami a kolekcjonerami. Prawdziwy kolekcjoner nie gromadzi wszystkiego „od sasa do lasa”, ale selekcjonuje przedmioty, jak również zdobywa o nich wiedzę, którą następnie popularyzuje na wykładach, wystawach, prezentacjach itp. Młodzież poznała krótko historię pocztówek z kolekcji Leszka Białkowskiego. To jedna z Jego kilku pasji; miała szansę wyewoluować przez Jego wieloletnią pracę w zawodzie kartografa. Pocztówki kartograficzne zaczął później samodzielnie projektować.

Spotkanie uświetniły słowa uznania obecnego na wydarzeniu Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ursus Kazimierza Sternika dla Pana Leszka Białkowskiego. Kolekcjoner otrzymał upominek od Urzędu Dzielnicy Ursus i ogromne podziękowania za decyzję o darowiźnie zbioru syren właśnie dla ursusowskiego Domu Kultury oraz wyrazy podziwu i wytrwałości za wieloletnią popularyzację historii Warszawy. Kolekcja syren niezmiennie od maja br. cieszy się zainteresowaniem nie tylko grup dzieci i młodzieży, ale i miłośników stołecznego herbu, który przyjeżdżają do nas oglądać wystawę.

Wydarzenie zwieńczyły wiersze i anegdotki Pana Leszka Białkowskiego, które czytała Beata Tomecka. Na sali mieliśmy również okazję gościć dra nauk rolniczych Andrzeja Zawadzkiego, wieloletniego nauczyciela akademickiego. Poza publikacjami z zakresu ekonomii publikował w Ciechanowskich Zeszytach Literackich, a obecnie prowadzi cykle „Kolekcjoner warszawski” i „Szlakiem warszawskich murali” w popularnym warszawskim miesięczniku Pokolenia. We wrześniowym numerze mamy przyjemność zapoznać się właśnie z sylwetką naszego Leszka Białkowskiego, do czego gorąco zachęcamy!

Nie zapominajmy także, że na 14 października na godz. 18:00 odbędzie się przełożone z września ogólnodostępne spotkanie z Panem Leszkiem Białkowskim. ZAPRASZAMY